Alžírsko bude naďalej vyhosťovať migrantov, tvrdenia o porušení medzinárodného práva popiera

Abdelkader Messahel
Minister zahraničných vecí Alžírska Abdelkader Messahel. Foto: archívne, SITA/AP

ALŽÍR 11. októbra (WebNoviny.sk) – Alžírsko kategoricky poprelo najnovšie tvrdenia o nútenom vyhosťovaní migrantov zo západnej Afriky k hranici s Nigerom, ktorí sa následne ocitajú bez pomoci v púšti.

Reagovalo tak na skoršie komentáre osobitného spravodajcu Organizácie Spojených národov (OSN) pre práva migrantov Felipeho Gonzáleza Moralesa, podľa ktorého je takéto kolektívne vyhosťovanie porušením medzinárodného práva.

Alžírske ministerstvo zahraničia v stredu v noci vydalo stanovisko, v ktorom uviedlo, že krajina bude naďalej vyhosťovať migrantov, ktorí tam žijú nelegálne, pričom bude dodržiavať medzinárodné dohovory, „pokiaľ ide o ich dôstojnosť„.

Morales, ktorý sa na margo vyhosťovania vyjadril tento týždeň po návšteve Nigeru, podľa rezortu prijíma obvinenia zo strany migrantov ako pravdu. Ministerstvo sa tiež vyjadrilo, že nigerská kancelária Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa stáva „nosičom propagandy„, keďže poskytuje podobné vyhlásenia. Od septembra 2017 Alžírsko vyhostilo viac ako 8 000 ľudí zo Západnej Afriky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov