Amatérsky liečiteľ rakoviny ide znovu pred súd

Sudcovské kladivko

TRENČÍN 1. novembra (WEBNOVINY) – Prípad amatérskeho liečiteľa rakoviny sa opäť dostáva na Krajský súd v Trenčíne, ktorý by mal vo štvrtok definitívne rozhodnúť o jeho vine či nevine. Bývalý lekár a v súčasnosti 72 ročný dôchodca podľa obžaloby zapríčinil smrť Eleny Písečnej z Nového Mesta nad Váhom, ktorej svojským spôsobom liečil rakovinu prsníka. Okresný súd ho v minulosti dva razy oslobodil, po zásahu krajského súdu ho pred vyše rokom napokon odsúdil. A to na najnižší možný trest, pol roka podmienečne s jednoročným odkladom. Odvolací súd má teraz vyniesť definitívny verdikt.

O ženu sa liečiteľ začal starať v auguste 2002, v júni 2003 ju príbuzní priviezli do trenčianskej nemocnice, kde zakrátko zomrela. Okresný súd uznal Kamila J. pôvodne nevinným, pretože nebola preukázaná „príčinná súvislosť medzi konaním obžalovaného a smrťou pacientky.“ Nebolo preukázané, že aplikácia liekov, ktoré na jeho odporúčanie Písečná užívala, bola príčinou zhoršenia jej zdravotného stavu a smrti. Pacientka si taktiež sama zvolila spôsob liečby.

Krajský súd však prípad dva krát vrátil späť na okres. Podľa posledného rozhodnutia súdu medzi konaním liečiteľa a smrťou pacientky je na základe znaleckého posudku príčinná súvislosť, k smrti došlo neadekvátnou zdravotnou starostlivosťou. Súd zmenil aj názor, či sa na liečiteľa vzťahujú práva a povinnosti uložené lekárom vykonávajúcim povolanie lekára. Kamil J. totiž od roku 1999 nie je lekárom, vtedy ho vylúčili zo Slovenskej lekárskej komory. Ako dávnejšie upozornil primár onkologického oddelenia trenčianskej nemocnice František Cimmermann, „zákon o liečiteľoch“ neexistuje. Podľa súdu však Kamil J. postupoval ako lekár a nie liečiteľ, tým z nedbanlivosti spôsobil smrť Písečnej.

Okresný súd zároveň liečiteľovi uložil zákaz na dva roky vykonávať lekársku prax. Kamil J. vlani novinárom povedal, že naďalej lieči. Manžel zosnulej na súde v minulosti povedal, že v ordinácii mal iba lôžko, fonendoskop, tlakomer a na stene kríž. „Normálnych“ doktorov údajne urážal a od klasickej liečby ženu odrádzal a neodporučil jej ísť na odborné vyšetrenie.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom