Ambasády veria, že pochody v Bratislave napomôžu šíreniu pozitívnych spoločenských postojov voči LGBTI

LGBTI
Ilustračné foto Foto: thinkstock.com

BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) – Ako medzinárodní priatelia a partneri Slovenskej republiky sa pripájame k oslavám PRIDE a zdôrazňujeme náš záväzok chrániť a obhajovať ľudské práva všetkých ľudí bez rozdielu.

Rodová identita

Uvádza sa to vo vyhlásení veľvyslanectiev rôznych štátov pri príležitosti pochodov PRIDE v Bratislave 14. júla a v Košiciach 1. septembra. Pod vyhlásenie sa podpísali napríklad veľvyslanectvá viacerých štátov EÚ, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu alebo USA.

Podľa ambasád sú pochody oslavou významných prínosov LGBTI+ osôb pre spoločnosť a potvrdením toho, že rešpekt si zaslúži každý, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. „Veríme, že tieto podujatia budú ďalej napomáhať šíreniu pozitívnych spoločenských postojov voči LGBTI+ členom rodiny, susedom, kolegom a priateľom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Signatári sa odvolávajú na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, podľa ktorej sa všetci ľudia rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach bez ohľadu na odlišnosti akéhokoľvek druhu. „Naše vlády uznali túto skutočnosť za základnú pravdu a spoločne s partnermi sa usilujeme tento ideál napĺňať.

Presadzovanie ľudských práv

Potvrdzujeme takisto zásady Charty základných práv Európskej únie, ktorá zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Uznávame a vítame úsilie zamerané na ochranu a presadzovanie ľudských práv všetkých ľudí v Slovenskej republike, vrátane LGBTI+ osôb. Každý si zaslúži bezpečné prostredie bez násilia a obťažovania.

Je to výzva na celom svete a stojíme za všetkými, ktorí sa zaoberajú riešením týchto pálčivých otázok,“ uvádza vyhlásenie. Riešenie tejto výzvy je podľa veľvyslanectiev v súlade s medzinárodnými záväzkami vlád ktoré reprezentujú. „Povzbudzujeme každého, aby podporoval a presadzoval všetky ľudské práva pre všetkých ľudí. Inkluzívna a rozmanitá spoločnosť založená na rovnosti, rešpekte a slobode je v prospech všetkých,“ dodali ambasády.

Povzbudenie členov

Festival Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční v sobotu 14. júla 2018 od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Organizátori občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava chcú povzbudiť všetkých členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstiev, rodín a identity.

Zároveň takto upozorňujú politikov, že sú tu a ich základné práva a slobody, na rozdiel od väčšiny štátov Európskej únie, nie sú naplnené. Dúhový PRIDE Bratislava 2018 nadväzuje na podobné sprievody vo svete, ktoré upozorňujú, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom