Ambiocióznejší plán konsolidácie Ficovej vláde asi nevyjde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kazimir
Minister financií Peter Kažimír Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Konsolidácia verejných financií v nasledujúcich rokoch zrejme nebude taká ambiciózna, ako ju vláda načrtla vo svojom poslednom rozpočte na roky 2015 až 2017.

Podľa aktuálneho návrhu východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 totiž v budúcom roku rezort financií počíta s rozpočtovým deficitom na úrovni 1,93 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo by oproti pôvodnému plánu zo schváleného rozpočtu znamenalo schodok vyšší 0,72 percentuálneho bodu. Na tento rok je pritom rozpočtovaný deficit na úrovni 2,49 percenta výkonu ekonomiky.

Tohtoročný deficit má byť vyšší

Rezort financií v návrhu východísk podobne zvoľňuje aj plánovanú konsolidáciu v roku 2017, kedy namiesto pôvodného schodku 0,61 percenta hrubého domáceho produktu vo východiskách počíta s deficitom 0,88 percenta hrubého domáceho produktu a cielený schodok na rok 2018 predstavuje 0,53 percenta výkonu ekonomiky.

Kým podľa prepočtov ministerstva na dosiahnutie 1,93-percentného deficitu v tomto roku nebudú potrebné žiadne dodatočné opatrenia, v ďalších dvoch rokoch si dosiahnutie cielených schodkov vyžiada 429,6 milióna eur v roku 2017, resp. 435,7 milióna eur v roku 2018.

Bez dodatočných opatrení by totiž schodok v roku 2017 dosiahol 1,38 percenta a v roku 2018 by bol stále tesne nad jedno percento HDP. Pod kontrolou však musí rezort udržať aj tohtoročné hospodárenie. Podľa aktuálnych odhadov by totiž deficit mal byť mierne vyšší ako rozpočtovaných 2,49 percenta a mal by dosiahnuť 2,55 percenta výkonu ekonomiky. Jeho skorigovanie na cielenú úroveň by si pritom podľa materiálu zrejme vyžiadalo dodatočné opatrenia za takmer 44 miliónov eur.

V roku 2015 by sa mal verejný dlh stabilizovať

„Stanovené ciele by mali prispieť k udržaniu dlhu verejnej správy pod sankčnou hranicou 55 percenta hrubého domáceho produktu, čím sa zohľadňujú aj požiadavky ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ konštatuje na margo cielených schodkov verejných financií v materiáli ministerstvo financií.

Podľa predbežných údajov pritom hrubý dlh verejnej správy za rok 2014 dosiahol 53,6 percenta hrubého domáceho produktu a medziročne tak klesol o jeden percentuálny bod. V roku 2015 sa podľa ministerstva financií očakáva stabilizácia, prípadne mierny pokles dlhu, podmienený najmä využitím hotovostných prostriedkov z predaja Slovak Telekomu.

„Vzhľadom na pokračujúcu konsolidáciu sa od roku 2017 predpokladá primárny prebytok, ktorý spolu s ekonomickým rastom prispeje k poklesu dlhu,“ uvádza sa v materiáli. Ak sa odhady ministerstva financií naplnia, hrubý dlh verejnej správy by tak mohol postupne klesať na 53,4 percenta hrubého domáceho produktu v tomto roku, 52,8 percenta v budúcom roku, 51,9 percenta v roku 2017 až k 50,3 percenta HDP v roku 2018.

Prognózy ďalšieho vývoja ako aj rozpočtové výhľady s kvantifikáciou prípadných nevyhnutných dodatočných opatrení sa však ešte budú aktualizovať. „Na rokovanie vlády SR bude do 15. augusta predložený Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018, ktorý bude zohľadňovať júnovú prognózu vývoja ekonomiky a daňových a odvodových príjmov. V rámci prípravy návrhu rozpočtu budú ešte prebiehať podrobné rokovania a diskusie s príslušnými subjektmi verejnej správy,“ tvrdí ministerstvo financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky