Američan väznený v KĽDR je veľmi chorý, navštívila ho matka

Song Mjung Hee
Matka Američana Kennetha Baea navštívila väzneného syna. Foto: SITA/AP

SOUL 11. októbra (WEBNOVINY) – Matka Američana väzneného v KĽDR pricestovala do komunistickej krajiny, aby tam navštívila svojho očividne ťažko chorého syna. V piatok o tom informovali médiá.

Matka, identifikovaná pod jej kórejským menom ako Song Mjung-Hee, dorazila do Pchjongjangu vo štvrtok večer na päťdňovú návštevu jej syna Kennetha Baea, uviedli proseverokórejské noviny Chosun Sinbo vydávané v Japonsku.

Turistického sprievodcu a misionára zadržali v novembri 2012 po tom, ako pricestoval do mesta Rason ležiaceho na severovýchodnom pobreží KĽDR. Začiatkom augusta ho pre jeho zlý zdravotný stav previezli z pracovného tábora do nemocnice v Pchjongjangu.

Bae má stráviť 15 rokov na nútených prácach

Kenneth Bae
Foto: SITA/AP

Údajne sa má veľmi zle. Podľa svojej sestry schudol viac než 23 kilogramov a má problémy s ľadvinami a pečeňou.

Američan kórejského pôvodu Kenneth Bae (kórejsky Pä Čun-ho) má podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu v Pchjongjangu stráviť 15 rokov na nútených prácach za „nepriateľské činy zamerané na zvrhnutie komunistického režimu“.

Bae je podľa severokórejskej prokuratúry militantný kresťan, ktorý prepašoval do KĽDR propagandistické materiály.

Chcel založiť protištátnu bunku

V meste Rason chcel údajne založiť protištátnu bunku. Bae sa údajne k svojim činom priznal, čo je dôvod, prečo nedostal trest smrti.

Spojené štáty sa niekoľkokrát obrátili na Severokórejčanov s výzvou, aby Baea prepustili na slobodu, čo sa však nestalo.

KĽDR aj v minulosti zadržiavala amerických občanov, ktorých však prepustili po návštevách bývalých prezidentov Jimmyho Cartera a Billa Clintona v rokoch 2009 a 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kenneth Bae