Američania a Taliban sa podľa afganského prezidenta spolčia

Hámid Karzaj
Afganský prezident Hámid Karzaj. Foto: SITA/AP

KÁBUL 14. marca (WEBNOVINY) – Americký veliteľ v Afganistane varoval svoje tamojšie jednotky, že čelia zvýšenej hrozbe útokov. Stalo sa tak po sérii ohnivých protiamerických vyjadrení zo strany afganského prezidenta Hámida Karzaja.

Medzinárodné jednotky ISAF vo štvrtok dôrazné upozornenie, ktoré zaslal generál Joseph Dunford deň predtým svojím vysokým veliteľom, potvrdili. „Karzajove poznámky by mohli vyvolať útoky na naše sily – mohol by tiež vydať nariadenia, ktoré naše sily ohrozia,“ uviedol v upozornení.

Karzaj v nedeľu obvinil Spojené štáty zo spolčenia sa s militantmi. Podľa jeho slov vedú spolu obe strany v Katare rokovania na „dennej báze“. Militantom vyčítal, že zároveň uskutočňujú útoky, pričom násilné činy umožňujú zahraničným silám vedeným Američanmi „ospravedlňovať svoju prítomnosť v Afganistane“. Militantné hnutie i Washington však tieto podozrenia odmietli.

Karzaj, ktorý je známy svojimi ohnivými prejavmi, dôkazy o údajných rokovaniach nepredložil. Vyjadrenia nahnevali amerických veliteľov v čase, keď sa krajiny pokúšajú dohodnúť na zotrvaní niekoľkých amerických vojakov v krajine po odchode medzinárodných síl v roku 2014. NATO v Afganistane cvičí tamojšiu políciu a vojakov, aby mohli sami budúci rok prevziať zodpovednosť za bezpečnosť krajiny. Taliban bojuje proti vláde v Kábule, odkedy ho z moci v roku 2001 zvrhla americká invázia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj