Američania sa možno dostanú na zoznam krajín, ktorým bude zakázané vstúpiť na územie Európskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Warning of travel restriction in airport
Foto: ilustračné, Getty images

Krajiny Európskej únie () postupne uvoľňujú opatrenia a znovu otvárajú hranice, no zároveň v tejto súvislosti zvažujú zakázať vstup návštevníkom z niektorých krajín, vrátane Spojených štátov. Spravodajskému portálu CNN to povedali nemenovaní predstavitelia únie s tým, že zatiaľ nevideli konkrétne zoznamy krajín.

Američania sa do EÚ nedostanú

V súvislosti s nárastom potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v niektorých častiach sveta spolupracujú členské krajiny  na vypracovaní dohody, ktorých cestovateľov označiť za bezpečných a povoliť im od 1. júla vstup na svoje územie.

Vychádzať by pritom mali z epidemiologickej situácie v krajinách pôvodu. CNN zároveň upozorňuje, že konečné rozhodnutie o otvorení hraníc bude na jednotlivých členských štátoch.

Informáciu o tom, že by sa Američania ani po otvorení európskych hraníc nemuseli dostať na starý kontinent, priniesol v utorok denník The New York Times, podľa ktorého by sa mal zákaz týkať aj Rusov a Brazílčanov.

Dohoda na úrovni európskej 27-čky

Miesto odpovede na otázku, či sú skutočne Spojené štáty na zozname krajín, ktorých obyvateľom možno zakážu vstup do , odkázal európsky diplomat CNN na usmernenie Európskej komisie z 11. júna.

V ňom komisia uvádza, že „na to, aby boli opatrenia na vonkajších hraniciach  účinné, musia byť koordinované a jednotné. Keďže cestujúci vstupujúci do  sa môžu v Únii voľne pohybovať z jednej krajiny do druhej, je nevyhnutné, aby členské štáty koordinovali rozhodnutia o zrušení cestovných obmedzení. Preto by sa členské štáty mali dohodnúť na spoločnom zozname krajín mimo , pre ktoré sa cestovné obmedzenia môžu zrušiť od 1. júla, pričom tento zoznam by sa mal pravidelne preskúmavať.“

Dostatočné kapacity na boj s vírusom

Rozhodnutie zrušiť obmedzenia pre konkrétnu krajinu by pritom malo vychádzať z epidemiologickej situácie, opatrení v reakcii na koronavírus v uvedenej krajine, schopnosti uplatňovať opatrenia na zamedzenie šírenia počas cestovania, ako aj z toho, či táto krajina zrušila cestovné obmedzenia voči .

Obmedzenia by sa mali najskôr zrušiť pre krajiny, kde vládne epidemiologická situácia podobná priemeru  a kde sú zavedené dostatočné kapacity na boj proti vírusu. Obmedzenia by mali zostať v platnosti pre krajiny, kde je situácia horšia než v .

USA majú viac ako 2 milióny nakazených

Spojeným štátom patria celosvetovo prvé priečky v počte potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom aj v počte úmrtí.

Podľa štatistík Johns Hopkins University dosiaľ potvrdili ochorenie COVID-19 u vyše 2,3 milióna ľudí a viac ako 121-tisíc mu podľahlo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia