Američania opäť útočili bezpilotným lietadlom

Bezpilotné lietadlo Predator
bezpilotné lietadlo Predator Foto: SITA/AP

PEŠÁVAR 21. novembra (WEBNOVINY) – Americká armáda uskutočnila vo štvrtok v Pakistane prvý útok bezpilotným lietadlom, odkedy s jeho pomocou zabili šéfa miestnej odnože militantného hnutia Taliban Hakímulláha Mehsúda.

Najnovšie si za cieľ vybrala podozrivých militantov v údolí Svát známom útokmi Talibanu v severozápadnej provincii Chajbar Paštúnchvá. Oblasť je ovládaná miestnymi kmeňovými náčelníkmi, pričom útoky Američanov v týchto častiach Pakistanu sú veľmi zriedkavé – ide len o druhý podobný prípad.

Bezpilotné lietadlo zabilo šiestich ľudí patriacich do afganskej siete Hakkáníovcov. Tá má byť podľa USA zodpovedná za jedny z najkrvavejších útokov v Afganistane vrátane útoku na americké veľvyslanectvo v Kábule z roku 2011.

Mehsúda zavraždili začiatkom novembra v provincii Severný Vazíristán. Útok sa stal v rovnaký deň, ako pakistanská vláda vyslala delegáciu do tejto oblasti s cieľom naštartovať mierové rokovania s Talibanom.

Skutočným cieľom Washingtonu bolo preto podľa Pakistanu prekazenie rozhovorov medzi Islamabadom a militantami. Pakistanská vláda dlhodobo, ale neúspešne protestuje proti útokom amerických bezpilotných lietadiel, čím podľa nej USA porušujú medzinárodné právo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom