Američania otvorili veľvyslanectvo v Jeruzaleme, Palestínčania vystupňovali násilné protesty

Ivanka Trumpová
Ivanka Trumpová, dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa pri otvorení veľvyslanectva v Jeruzaleme 14. mája 2018 Foto: SITA/AP

JERUZALEM 14. mája (WebNoviny.sk) – Spojené štáty v pondelok oficiálne otvorili svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme, čo je krok, ktorým de facto uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Nový nesúlad vo vzťahoch

Sklamali tým Palestínčanov, ktorí chceli mať časť Jeruzalemu za hlavné mesto svojho budúceho štátu, a vniesli nový nesúlad do ich vzťahov s mnohými západnými krajinami vrátane väčšiny členov EÚ, ale napríklad aj Ruskom, ktoré sú všetky proti takémuto kroku.

„Dnes otvárame veľvyslanectvo Spojených štátov v Jeruzaleme v Izraeli,“ oznámil v pondelok na ceremónii v Jeruzaleme americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman.

Na slávnosti sa zúčastňujú dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka a jej manžel Jared Kushner. Trump túto udalosť podporil blahoprianím zverejneným na Twitteri. Za izraelskú stranu je na otvorení prítomný premiér Benjamin Netanjahu a z tretích krajín prišli otvorenie veľvyslanectva podporiť prezidenti Guatemaly a Paraguaja, ako aj viacero ďalších diplomatov, okrem iného z Rumunska, Maďarska a Českej republiky.

Obete protestov pribúdajú

Palestínčania v deň otvorenia veľvyslanectva vystupňovali protesty na Západnom brehu Jordánu, ale najmä v Pásme Gazy, kde do neozbrojených palestínskych demonštrantov opäť, tak ako aj v minulých týždňoch, strieľajú izraelskí vojaci.

Podľa informácií palestínskeho ministerstva zdravotníctva Izraelčania zabili už 37 Palestínčanov. Počet obetí spomedzi Palestínčanov, ktorí zomreli pri streľbe zo strany izraelskej armády od začiatku pravidelných palestínskych protestov na konci marca, tak už stúpol na 79.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuIvanka TrumpováJared Kushner