Američania sa v Riu postarali o škandál, usvedčilo ich video

Ryan Lochte
Kamery zachytili výtržnosti amerických plavcov. Foto: reprofoto DailyMail, SITA/AP - koláž WbN

RIO DE JANEIRO 19. augusta (WebNoviny.sk) – Z obetí sú napokon výtržníci. Štyria americkí plavci vrátane dvanásťnásobného olympijského medailistu Ryana Lochteho sa postarali v dejisku olympijských hier v Riu de Janeiro o škandál. Vyšetrovatelia ich usvedčili, že o lúpežnom prepadnutí klamali.

OH 2016

Prvotná verzia hovorila o prepade na ceste z večierka

Športovci aj vplyvom alkoholu robili výtržnosti a na čerpacej stanici rozbili zariadenie na toaletách a keď škody odmietli zaplatiť, dostali sa do potýčky s pracovníkom bezpečnostnej služby. Napokon na pumpe nechali peniaze, podľa pracovníka išlo o 100 brazílskych realov a 20 amerických dolárov, a odišli. „Neboli obeťami prepadnutia, boli výtržníkmi,“ uviedol riodejaneirský policajný šéf Fernando Veloso.

Prvotná verzia hovorila o tom, že Lochteho a spol. na ceste z večierka vo Francúzskom dome po skončení plaveckých súťaží taxíkom do olympijskej dediny zastavili lupiči prezlečení za falošných policajtov. Vraj im zobrali peniaze a mobilné telefóny.

„Ukázali policajný odznak, vytiahli zbrane a povedali nám, aby sme si ľahli na zem. Odmietol som, keďže som neurobil nič zlé. Ten chlap mi priložil zbraň k tvári, natiahol kohútik. Dal som ruky nahor a poslúchol ho. Hlavné je, že sa nikomu nič nestalo,“ tvrdil najskôr Lochte.

Lochte rýchlo odletel, Bentza a Congera vytiahli policajti v stredu z lietadla

Brazílska polícia však pri vypočúvaní nezískala dostatok dôkazov, navyše verzie plavcov sa dosť líšili a boli v nich viaceré nezrovnalosti. Vyšetrovatelia napokon zistili, že sa plavci počas cesty taxíkom zastavili na benzínovej pumpe a keďže boli toalety zatvorené, začali močiť na zem a zničili jednu z reklám. Toaletu si násilne otvorili a zničili jej zariadenie.

Pracovník bezpečnostnej služby a manažér benzínovej pumpy dorazili na miesto výtržností a dohodli sa na zaplatení škody. Podľa anonymného zdroja z polície však bezpečnostný pracovník použil ako jeden z donucovacích prostriedkov aj hrozbu vytiahnutou zbraňou.

Zatiaľ nie je jasné, či plavcom hrozí za ich výtržnosti v Brazílii nejaký trest. Určite ich však potrestá Plavecká federácia USA, keďže porušili jej kódex. Môžu im zastaviť činnosť, donútiť ich ísť na protialkoholické liečenie, potrestať pokutou či vylúčiť z reprezentácie. Zo štvorice amerických plavcov odcestoval z Brazílie už aj posledný. Jamesa Feigena to bude stáť 10 800 amerických dolárov. Jeho právnik Breno Melaragno sa dohodol na sume s brazílskym sudcom, peniaze pôjdu pravdepodobne na dobročinnosť.

Feigen sa sám prihlásil na polícii. Vo štvrtok v noci Bentz s Cognerom na druhý pokus odleteli do vlasti. „Aby bolo jasné, vypovedali iba ako svedkovia. Vo výpovediach ani vo svojich vyhláseniach neklamali,“ obhajoval dvojicu právnik Sergio Riera.

Olympijský výbor USA (USOC) sa už oficiálne ospravedlnil Brazílčanom za správanie štvorice plavcov. „Bolo neprijateľné a nereprezentovalo hodnoty tímu USA. Ospravedlňujeme sa našim hostiteľom v Riu a brazílskemu ľudu za túto nepríjemnosť počas sviatku, ktorý mal byť veľkolepou oslavou,“ píše sa v stanovisku USOC, ktorý zároveň potvrdil verziu brazílskych úradov.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ryan Lochte