Američania si pripomenuli prvé pristátie človeka na Mesiaci a pamätné slová Neila Armstronga

Mesiac, astronaut
Medzi prvými astronautmi, ktorí sa prechádzali po Mesiaci bol aj Buzz Aldrin Jr. Foto: archívne, NASA/AP
  • aktualizované 20. júla 18:17

Spojené štáty si tento víkend pripomínajú okrúhle 50. výročie prvého pristátia človeka na Mesiaci, ktoré sa uskutočnilo 20. júla 1969.

Americký prezident Donald Trump vprijal v Bielom dome astronautov Buzza Aldrina a Mikea Collinsa, ktorí boli členmi tejto misie, a tiež rodinných príslušníkov Neila Armstronga, ktorý sa pred 50 rokmi stal prvým človekom na Mesiaci a vyslovil pamätné slová „Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo“. Armstrong zomrel v roku 2012.

V sobotu si výročie pripomenul aj americký viceprezident Mike Pence, ktorý predniesol slávnostný prejav na oslavách v Kennedyho vesmírnom stredisku na Myse Canaveral na Floride.

Lunárny modul Eagle s Armstrongom a Aldrinom pristál 20. júla 1969 v Mori pokoja na Mesiaci. O šesť hodín neskôr Armstrong vystúpil na povrch tohto telesa. Onedlho ho nasledoval Aldrin a pohľad, ktorý sa mu naskytol, opísal ako „veľkolepú pustatinu“.

Povrch skúmali zhruba dve a pol hodiny, zbierali vzorky a fotografovali. Po ich historickej prechádzke po Mesiaci sa úspešne pripojili k veliteľskému modulu Columbia a spolu s kolegom Mikeom Collinsom sa 24. júla vrátili na Zem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike PenceNeil Armstrong
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír