Američania sledovali aj Luthera Kinga a Muhammada Aliho

Martin Luther King
Martin Luther King Foto: SITA/AP

WASHINGTON 26. septembra (WEBNOVINY) – Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), ktorej škandály odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden, v minulosti sledovala aj najvýznamnejšie osobnosti USA.

Patrí medzi nich ľudskoprávny aktivista a bojovník za práva černochov Martin Luther King alebo najznámejší boxer histórie Muhammad Ali. Vyplýva to z najnovších dokumentov, ktoré Washington zverejnil v stredu.

Medzi objekty záujmu NSA patrili ešte počas studenej vojny najmä kritici americkej intervencie vo Vietname. Špehovací program zo 70. rokov mal názov Minaret a detaily jeho fungovania úrady v Spojených štátoch tajili až dodnes.

Dokumenty zverejnili na žiadosť výskumníkov z Univerzity Georgea Washingtona, ktorá sa o ich odtajnenie usilovala už dlhšie. Program Minaret vytvorili za prezidenta Lyndona Johnsona v roku 1967 a pokračoval aj po príchode Richarda Nixona do Bieleho domu o dva roky neskôr. Zrušili ho až v polovici 70. rokov.

Škandál okolo NSA odhalil jej bývalý spolupracovník Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Americký prezident Barack Obama neskôr zverejnil kroky na zvýšenie dôveryhodnosti jeho vlády po odhalení odpočúvania telefónov a sledovania internetu, čo viedlo k obavám obyvateľstva z narušenia ich súkromia.

Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward SnowdenMartin Luther King
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra