Američania sprísnia preverovanie osôb, ktorým netreba víza

Socha slobody, USA, New York,
Foto: shutterstock.com

WASHINGTON 3. novembra (WEBNOVINY) – Spojené štáty od pondelka sprísnili preverovanie osôb prichádzajúcich z krajín, ktorých občania nepotrebujú do Spojených štátov víza.

Minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson oznámil, že cestujúci z týchto krajín budú musieť poskytnúť dodatočné informácie v elektronickej žiadosti, ktorú musia pred cestou do Spojených štátov vyplniť. „Podnikáme tieto kroky na zvýšenie bezpečnosti nášho programu bezvízového styku, aby sme sa dozvedeli viac o cestujúcich z krajín, od ktorých nepožadujeme víza,“ uviedol Johnson.

Bezvízový styk má s USA 38 krajín vrátane členských krajín EÚ, Japonska, Singapuru či Južnej Kórey. Pred cestou do USA musia občania týchto štátov vyplniť elektronický formulár (ESTA) a zaplatiť poplatok. Od pondelka pribudnú do formulára ďalšie požadované informácie. Ako povedal Johnson, ide o niektoré ďalšie údaje z pasu, kontaktné informácie ako aj kontaktné osoby. Spojené štáty sa údajne obávajú radikalizovaných zahraničných islamských bojovníkov, ktorí sa vrátili zo Sýrie a na európsky cestovný pas by mohli vycestovať do USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom