Američania „tlieskajú“ Slovensku za vyhostenie ruských diplomatov, konzuláty prešli kontrolou

Ruský pas, Rusko
Foto: ilustračné, Getty Images

O vyhostení troch ruských diplomatov sa rozhodlo v priebehu minulého týždňa. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Juraj Tomaga.

Dôvodom je, že podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Za tento krok Spojené štáty americké (USA) „tlieskajú“ Slovensku, uviedla to hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová na Twitteri.

Došlo k zneužitiu víz

„Rozhodnutie o vyhostení padlo minulý týždeň a traja ruskí diplomati musia Slovenskú republiku opustiť v priebehu tohto týždňa,“ uviedol Tomaga. Mená príslušníkov diplomatickej misie však uviesť nemohol. MZVEZ sa rozhodovalo aj na základe informácií slovenských spravodajských zložiek.

Činnosť diplomatov bola podľa rezortu diplomacie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. „Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom Generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,“ uviedol Tomaga.

Šéf tlačového oddelenia ďalej zdôraznil, že Slovensko má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. „Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi,“ uzavrel.

Slovenské konzuláty prešli hĺbkovou kontrolou

Občan Ruskej federácie, ktorý mal podľa medializovaných informácií falošnú identitu, dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade víza. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď. Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier.

Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľať sa mal na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát mala naplánovať ruská tajná služba FSB.

Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosti vycestovania vyšetrovacieho týmu, preto prebiehala virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj TomagaMorgan Ortagusová
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR