Američania varujú pred falošnými webovými stránkami ESTA

Socha slobody
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Cestujúcich do USA chcú podviesť falošnými internetovými stránkami, ktoré ponúkajú cestovnú autorizáciu ESTA.

Upozornilo na to Veľvyslanectvo USA, ktoré zdôraznilo, že existuje len jedna oficiálna internetová stránka na ESTA registráciu, a to www.esta.cbp.dhs.gov. Práve cestovná autorizácia je potrebná na vycestovanie do USA, odkedy na Slovensku platí bezvízový program.

Falošné internetové stránky, ktoré ponúkajú registráciu za poplatok, vyzerajú ako oficiálna stránka ESTA. Za normálnu registráciu sa bežne platí 14 amerických dolárov, na falošných stránkach však pýtajú vyššie poplatky.

„Treba si uvedomiť, že využitie takejto stránky alebo služieb inej osoby, ktorá za Vás registráciu vyplní, nemá žiaden význam,“ upozornil Chris Scharf z amerického veľvyslanectva.

Slovenskí občania môžu cestovať do USA na bezvízový program od novembra 2008. Na vycestovanie však potrebujú biometrický pas a schválenú cestovnú autorizáciu ESTA. Podmienkou tiež je, aby cesta netrvala dlhšie ako 90 dní. Cestovná autorizácia ESTA je dostupná v 21 jazykoch vrátane slovenského a obsahuje pomocnú sekciu, ktorá poskytuje ďalšie informácie pre žiadateľov a usmerňuje ich pri vyplňovaní žiadosti. Okrem toho sa od júna 2009 začala vydávať nová verzia biometrických pasov.

Americké veľvyslanectvo tiež upozornilo, že slovenskí občania môžu používať na cestovanie akýkoľvek biometrický pas, aj staršiu verziu. Slováci môžu teda vycestovať na každý pas vydaný po januári 2008, pretože pasy vydané po tomto dátume obsahujú biometrické údaje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom