Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian Majer
Marian Majer Foto: archív
7. novembra 2012 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Američania vsadili voľbou Obamu na istotu

Ako hodnotíte výsledok prezidentských volieb v USA?

Američania väčšinovou podporou pre Baracka Obamu v boji o prezidentský úrad vsadili na istotu. Prekvapenie sa nekonalo. Tak ako sa očakávalo, rozhodol zisk v kľúčových štátoch (swing states). Romneymu sa z nich podarilo vyhrať len v Severnej Karolíne, čo nemohlo stačiť.

Tesne pred voľbami sa veľa špekulovalo o tom, že vyzývateľ Romney má reálnu šancu proti Obamovi uspieť. Prekvapil Vás výsledok?

Obama napriek niektorým hodnoteniam vyhral pomerne presvedčivým spôsobom. Potvrdzuje to, že Romney bol pre väčšinu Američanov príliš veľká neznáma, z ktorej plynuli väčšie obavy ako očakávania.

Veľa sa hovorí o tom, čo by mal staronový prezident riešiť ako prvé. V tejto súvislosti sa spomína na prvom mieste vysoká nezamestnanosť či obrovský dlh krajiny. V čom budú podľa Vás nasledujúce štyri roky iné?

Dlh a ekonomické problémy sú samozrejme témou, ktorá bude asi rezonovať najviac. Práve v tomto sa prezidentskí kandidáti azda najviac programovo líšili. Bude zaujímavé sledovať, ako sa staronový prezident zhostí pokračovania v presadzovaní svojho programu, keďže v druhom volebnom období už nebude pod takým veľkým tlakom. Čo je však kľúčové, Obama bude musieť naďalej čeliť rozdelenému Kongresu, keďže Snemovňa reprezentantov ostala republikánska a Senát demokratický. Z pohľadu celkového rozdelenia politických síl sa tak v USA v podstate nič nezmenilo.

Barack obama
Foto: SITA/AP

Vo svete dnes rezonuje viacero kríz. Dianie v krajinách severnej Afriky, Blízkeho východu či Afganistane budú asi naďalej zamestnávať výrazne americkú administratívu.

V zahraničnopolitickom ohľade nie je Obama v jednoduchej situácii. Situácia v Iráne či v Sýrii si žiada jasnú politiku a jasné kroky, takže svet bude také očakávať. O to viac, že Romney mal v tomto veľmi vyhranený postoj. Výzvou podobne ostáva i dokončenie procesu sťahovania vojakov z Afganistanu a ďalšie postoje k tejto krajine.

Čo môže Obamovo zvolenie priniesť pre Európu a Slovensko?

Nech by vyhral ktokoľvek, veľký dopad na vzájomné vzťahy s Európou by to nemalo. Tie sú štandardne dobré, napriek tomu, že v uplynulom období sa Obamovi vyčítal akýsi strategický odklon od Európy smerom k iným regiónom. Bez ohľadu na to, Obamove znovuzvolenie bude znamenať pokračovanie v tej komunikácii, prevažne pozitívnej a konštruktívnej, ktorá prebiehala doteraz. Ale čo je najdôležitejšie, žiadny americký prezident európske problémy nevyrieši. Európa si ich musí vyriešiť predovšetkým sama.

Odporúčané články

Európa a Spojené štáty majú užšie spolupracovať, tvrdí Figeľ Veľvyslanec v Spojených štátoch Káčer by dal hlas Romneymu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...