Američania vycvičia ukrajinskú armádu, Briti už začali

Foto: SITA/AP

LONDÝN 19. marca (WEBNOVINY) – Britský vojenský personál začal s výcvikom príslušníkov ukrajinskej armády bojujúcej proti proruským povstalcom na východe krajiny. Informuje o tom vo štvrtok britská vysielacia stanica BBC. Celkovo 36 inštruktorov pracuje v južnom meste Mykolajiv a v krajine strávia asi dva mesiace.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Cvičiť budú sily zapojené do bojov na východe Ukrajiny v zdravotníckej starostlivosti a obranných taktikách. V priebehu ďalších týždňov dorazia aj ďalšie britské tímy inštruktorov. Tieto plány oznámil premiér David Cameron už vo februári. Zároveň vtedy varoval pred Ruskom, ktoré bude mať podľa neho v prípade neohrozeného postavenia destabilizujúci účinok na ďalšie krajiny.

Cameron nevylúčil poskytnutie zbraní

Nevylúčil tiež, že Británia v budúcnosti poskytne Ukrajine zbrane, za prístup uprednostňovaný v súčasnosti však označil poskytovanie takzvanej nesmrtiacej podpory. Británia už dodáva v rámci sľúbenej pomoci Ukrajincom balíčky prvej pomoci, spacie vaky či prístroje na nočné videnie.

Ide o prvý prípad od začiatku konfliktu, keď západná krajina uskutočňuje na Ukrajine dlhodobejší vojenský výcvikový program. O situácii v krajine budú vo štvrtok na summite v Bruseli hovoriť lídri členských krajín EÚ. Prijatie ďalších sankcií voči Rusku pre jeho podiel na kríze sa však neočakáva.

Ukrajinských vojakov budú cvičiť aj Američania

Pomoc s výcvikom ukrajinských vojakov prisľúbil aj americký viceprezident Joe Biden v rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Kde sa cvičenia uskutočnia nie je zatiaľ známe.

Biden povedal, že výcvik 780 vojakov ukrajinskej Národnej gardy sa začne vo „veľmi blízkej budúcnosti“ a potvrdil tiež, že do konca marca by na Ukrajinu mali doraziť prvé dodávky amerických vojenských vozidiel. Tie majú podporiť obranné schopnosti Ukrajiny. Kyjev sa okrem toho usiluje o získanie zbraní z EÚ a USA, čo sa však zatiaľ nestalo.

Porošenko navyše poďakoval Bidenovi za podporu teritoriálnej integrity Ukrajiny a odsúdenie ruskej agresie. Obaja lídri sa tiež v telefonickom rozhovore zhodli na tom, že sankcie musia byť naviazané na plné implementovanie dohody z Minska, uviedol Biely dom.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronJoe Biden