Američania vyzvali Európu, aby uvalila nové sankcie na Irán pre jeho balistický raketový program

Mike Pompeo
Americký minister zahraničia Mike Pompeo. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 4. decembra (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzvala Európu, aby uvalila nové tvrdé sankcie na Irán pre jeho balistický raketový program.

Výzva prišla krátko predtým, ako sa americký minister zahraničia Mike Pompeo v utorok stretne s európskymi predstaviteľmi v Belgicku. V Bruseli sa v rámci zasadania ministrov členských krajín NATO zíde so svojimi rezortnými kolegami z Británie, Francúzska a Nemecka.

Pompeo v sobotu odsúdil iránsky test balistickej rakety stredného doletu schopnej niesť viacero jadrových hlavíc a zasiahnuť časti Európy. Podľa Washingtonu je tento krok v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN. Pokiaľ naň nepríde adekvátna odpoveď, „zvyšujeme tým riziko eskalácie“ napätia v regióne, varoval Pompeo.

Spojené štáty odstúpili od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom v máji a opätovne zaviedli všetky sankcie proti islamskej republike. Podľa americkej vlády sú podmienky dohody neakceptovateľné a nezabránili tiež Iránu, aby pokračoval vo svojom balistickom raketovom programe a nezastavili ani jeho zasahovanie do diania susedných štátov vrátane Sýrie a Jemenu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike Pompeo
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy