Američania začali vyrábať vrtuľníky Black Hawk pre Slovensko

Black Hawk
Black Hawk Foto: SITA/AP Photo

Washington/Bratislava 1. mája (WebNoviny.sk) – V americkom Stratforde už začali vyrábať viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk pre Ozbrojené sily SR. Dnes to oznámilo slovenské ministerstvo obrany (MO).

Šéf rezortu Peter Gajdoš uviedol, že od výrobcu, ktorým je spoločnosť Sikorsky, má informácie, že výroba vrtuľníkov postupuje v súlade s plánom.

Rovnako aj výcvik pilotov a technického personálu vo výcvikových zariadeniach amerických ozbrojených síl,“ doplnil.

Nové americké stroje nahradia súčasné Mi-17, ktorým postupne končí technická životnosť.

Na Slovensko príde celkom deväť vrtuľníkov za 261 miliónov dolárov – prvé z nich majú byť dodané už tento rok. Najväčší modernizačný kontrakt v dejinách Ozbrojených síl SR, realizovaný prostredníctvom amerického vládneho programu FMS, uzavrelo predošlé vedenie rezortu.

Ako už minister Gajdoš viackrát uviedol, má záujem o transparentné pokračovanie v začatých modernizačných projektoch,“ skonštatovala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

MO pod vedením predošlého ministra Martina Glváča rozbehlo niekoľko modernizačných projektov. Okrem obmeny vrtuľníkov rezort rokuje o prenájme nadzvukových švédskych lietadiel JAS-39 Gripen a dodávke poľských obrnených transportérov Rosomak–Scipio 8×8, a realizuje medzinárodný tender na dodávku 3D rádiolokátorov stredného dosahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR