Američanka Felixová má 6. zlato, je atletickou rekordérkou

Allyson Felixová
Allyson Felixová Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 21. augusta (WebNoviny.sk) – Američanka Allyson Felixová sa dočkala šiestej zlatej a celkovo deviatej medaily z olympijských hier. V oboch prípadoch ide o rekordné čísla v ženskom ponímaní atletiky na OH. Deväť medailí z OH má aj jamajská legenda Merlene Otteyowá, ale ani jedna z nich nie je zlatá (0-3-6).

V posledný deň súťaží na Olympijskom štadióne v Riu de Janeiro bola 30-ročná Američanka finišujúcou členkou víťaznej štafety na 4x 400 m, o deň skôr sa tešila zo zlata v štafete na 4x 100 m. Zo šiestich zlatých medailí, ktoré Felixová vybojovala od Pekingu 2008 po Rio 2016, má až päť štafetový pôvod. Jediné individuálne zlato sa jej zalesklo na hrudi v Londýne 2012 za triumf v pretekoch na 200 m.

OH 2016

V Riu veľmi chcela uspieť aj na hladkej štvorstovke, ale v závere sa musela skloniť pred Bahamčankou Shaunae Millerovou a jej víťazným vpadnutím do cieľa. Felixová však môže byť spokojná s tým, že v historickom rebríčku najúspešnejších atlétok na OH predstihla silné kvarteto legiend so štyrmi zlatými medailami: Holanďanku Fanny Blankersovú-Koenovú, Austrálčanku Betty Cuthbertovú, Nemku Bärbel Wöckelovú a Američanku Evelyn Ashfordovú. Zároveň sa stala šiestou najdekorovanejšou olympioničkou všetkých čias na OH či ZOH. Na čele rebríčka športovej nesmrteľnosti zostáva športová gymnastka v službách bývalého Sovietskeho zväzu Larisa Latyninová (9-5-4).

Táto zlatá medaila nie je z individuálnej disciplíny, ale krásne na nej je to, že ju prežívame všetky štyri spoločne. Cítim sa byť požehnaná, že sa mi niečo také podarilo. Atletika je veľkou súčasťou môjho života. Cesty výkonnosti bývajú krivoľaké, ale každá z nás má jedinečnú šancu na to, aby sa presadila. My v štafete sme to dokázali spoločne,“ uviedla Alyson Felixová po americkom triumfe na 4x 400 m.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 16. deň

V dlhšej z oboch atletických štafiet nenašli Američanky premožiteľky na šiestych hrách po sebe. Zatiaľ naposledy zostali zdolané na OH 1992 v Barcelone, kde bola nad ich sily štafeta Spoločenstva nezávislých štátov, čo bol vtedy oficiálny názov pre ruský tím.

Najdekorovanejšie olympioničky na OH a ZOH:

1. Larisa Latyninová (ZSSR/šport. gymnastika) 9 zlatých 5 strieborných 4 bronzové = 18 medailí

2. Birgit Fischerová (Nem./rýchl. kanoistika) 8 4 0

3. Jenny Thompsonová (USA/plávanie) 8 3 1

4. Věra Čáslavská (ČSSR/šport. gymnastika) 7 4 0

5. Marit Björgenová (Nór./beh na lyžiach) 6 3 1

6. Ľubov Jegorovová (Rus./beh na lyžiach) 6 3 0

Alison Felixová (USA/200 m, 400 m, štafety) 6 3 0

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Allyson FelixováMarit BjörgenováVěra Čáslavská