Americká astronautka dosiahla rekord, žiadna žena nestrávila v kozme toľko času ako ona

Peggy Whitsonová
Americká astronautka Peggy Whitsonová, Foto: SITA/AP

CAPE CANAVERAL 30. marca (WebNoviny.sk) – Najstaršia astronautka v aktívnej službe, 57-ročná Peggy Whitsonová, prekonala dnes svetový rekord v kategórii žien v počte výstupov a zároveň aj celkovom čase strávenom v otvorenom kozme.

Americká astronautka podnikla svoju v poradí už ôsmu vesmírnu vychádzku, čím prekonala všetky svoje ženské predchodkyne. Zároveň počas výstupu zdolala aj ženský rekord v celkovom čase strávenom v otvorenom kozme, ktorý bol doposiaľ 50 hodín a 40 minút a držala ho astronautka Sunita Williamsová.

Cieľom výstupu Whitsonovej a ďalšieho amerického astronauta Shana Kimbrougha z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bolo dokončiť upevnenie spojovacieho adaptéru, ktorý v budúcnosti umožní pristávať na ISS pilotovaným komerčným vesmírnym lodiam spoločností SpaceX a Boeing.

Dnešný výstup však napriek prekonaným rekordom dvojici astronautov nevyšiel celkom podľa predstáv. Stratili pri ňom totiž dôležitý kus tepelného ochranného štítu ISS.

Whitsonová nehodu okamžite nahlásila pozemnému riadiacemu centru amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Jeho experti ubezpečili, že sa stratená časť štítu od ISS vzďaľuje, takže kolízia so základňou nehrozí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom