Americká firma Sears požiadala o ochranu pred veriteľmi, pre bankrot zatvorí desiatky predajní

Sears
Holdingová spoločnosť do konca tohto roka zatvorí 142 stratových predajní okrem 46 stratových predajní, ktoré má zavrieť už do novembra tohto roka. Foto: ilustračné, SITA/AP

NEW YORK 15. októbra (WebNoviny.sk) – Americký maloobchodný reťazec Sears, ktorý prevádzkuje predajne Sears a Kmart, požiadal o ochranu pred veriteľmi v dôsledku veľkých dlhov a vysokých strát.

Holdingová spoločnosť do konca tohto roka zatvorí 142 stratových predajní okrem 46 stratových predajní, ktoré má zavrieť už do novembra tohto roka.

Bankrotoví maloobchodníci

Spoločnosť Sears kedysi v americkom sektore maloobchodu dominovala, ale zostáva otázkou, či jej zmenšená verzia bude životaschopná, alebo bude musieť podnikanie ukončiť.

Prevádzkovateľ predajní Sears a Kmart sa pripája k rastúcemu zoznamu maloobchodníkov, ktorí išli do bankrotu. Niektoré maloobchodné firmy ako Payless ShoeSource sa počas procesu bankrotu úspešne zreorganizovali, ale mnohým sa to nepodarilo.

Napríklad firmy Toys R Us a Bon-Ton Stores Inc v tomto roku museli podnikanie ukončiť krátko potom, ako požiadali o ochranu pred veriteľmi na základe článku 11 zákona o bankrote.

Jedenásť rokov poklesu tržieb

Podľa šéfa prieskumnej firmy Retail Metrics LLC Kena Perkinsa, reťazec Sears od roku 2010, kedy naposledy dosiahol zisk, nahromadil straty v sume 6,26 mld. USD.

Sears jedenásť rokov v rade evidoval poklesy tržieb. V uplynulom fiškálnom roku dosiahol tržby v objeme 16,7 mld. USD, pričom v roku 2008 to bolo vyše 50 mld. USD.

(1 EUR = 1,1574 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom