Americká polícia zverejnila identitu strelca z chrámu

Fbi
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Polícia vyšetruje príčiny šialenej nedeľňajšej streľby v sikhistickom chráme v americkom meste Oak Creek, kde útočník zastrelil šesť osôb a následne sám prišiel o život.

Strelec z chrámu bol identifikovaný ako Wade Michael Page. Ide o bývalého profesionálneho vojaka, ktorý slúžil šesť rokov v americkej armáde. Podľa americkej televízie CBS narukoval v apríli 1992 a prepustený bol v novembri 1998.

Page pôsobil v jednotke psychologických operácií v texaskom Fort Bliss, neskôr bol prevelený na základňu Fort Bragg v Severnej Karolíne. Dôvody prečo musel opustiť rady armády neboli zverejnené.

Podľa úradov vlastnil jednu legálnu zbraň. Po prepustení od armády sa živil ako opravár. Agentúra Reuters informuje o tom, že vyšetrovatelia preverujú jeho prepojenie s krajne pravicovými skupinami. Wade mal byť členom rasistickej organizácie s názvom Koniec apatie, ktorá pôsobí v Severnej Karolíne.

Mal tetovanie s dátumom pádu dvojičiek

Streľba v sikhskom chráme
Foto: SITA/AP

Wade Michael Page bol registrovaný ako obyvateľ Milwaukee od decembra 2011. „Nikto ho v skutočnosti nevidel,“ povedala pre CBS jeho susedka Alma Rayesová a dodala: „Počuli sme ho občas sa hádať s nejakou ženou, ale nevideli sme ich.“

Polícia evakuovala okolie jeho bytu a prehľadala ho. Na mieste zasahovali aj pyrotechnici.

Pri incidente boli zranené a prevezené do nemocnice tri osoby. Jeden zranený utrpel strelné poranenie v oblasti brucha a hrudníka, druhý do tváre a končatín a tretieho zasiahol strelec do krku a momentálne leží v kritickom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Froedtert v Milwaukee.

Svedkovia opísali strelca ako 40-ročného muža z Kaukazu v bielom tričku, čiernych nohaviciach s tetovaniami, uviedla americká televízia CBS. Podľa CNN mal vytetované na ruke čísla 9/11, čo by symbolizovalo dátum teroristických útokov na New York a Washington z roku 2001.

Obrazom: V sikhskom chráme zomierali ľudia

Podľa jej zdrojov mohol ísť o rasový alebo náboženský motív u strelca. Miestna polícia a americký Federálny úrad pre vyšetrovanie zatiaľ čin označili ako „akt domáceho terorizmu“ a o identite strelca ani jeho motíve sa nevyjadrujú. Televízia CBS však informuje, že by sa čin mohol preklasifikovať na „zločin z nenávisti“.Úrady sa k motívu zatiaľ nevyjadrujú.

Muž začal mlčky strieľať

Streľba v sikhskom chráme
Foto: SITA/AP

Polícia medzitým prehľadala chrám, pričom evakuovala domy v jeho susedstve pre možný výskyt výbušnín. Agenti FBI priviezli na miesto činu aj obrnený transportér. Podľa prvých správ malo ísť o dvoch strelcov, tieto informácie sa ukázali ako nepravdivé.

Nič nehovoril, iba mlčky prišiel a začal strieľať,“ opísala chvíle hrôzy jedna zo svedkýň. Útok nastal v čase, keď veriaci čítali z Biblie a pripravovali pohostenie pre bohoslužbu.

Policajný náčelník v meste Oak Creek John Edwards povedal, že viac informácií by mohli poskytnúť v pondelok. Ako informoval Edwards, strelec zasiahol dvoch policajtov, pričom jeden z nich ho následne zneškodnil smrtiacou ranou.

Násilný čin odsúdili aj politický lídri. Republikánsky kandidát na prezidenta Spojených štátov Mitt Romney povedal, že išlo o „nezmyselný akt násilia, ktorý by sa nikdy nemal uskutočniť v žiadnom chráme.

https://www.youtube.com/watch?v=sBZS0DBWzi0

Indický premiér je v šoku

Streľba v sikhskom chráme
Foto: SITA/AP

Šéf Bieleho domu Barack Obama prisľúbil pomoc rodinám obetí a komunite Sikhistov, ktorá podľa jeho slov „obohatila veľkú americkú rodinu“.

Indický predseda vlády Manmohan Singh oznámil, že bol šokovaný správami o útoku vo Wisconsine. Samotný premiér je členom komunity Sikhistov v Indii. „Je veĺmi smutné, źe sa takýto nezmyselný akt násilia stal na mieste náboženského vyznania,“ cituje jeho slová agentúra AP. Zároveň vyzval organy v USA, aby predišli ďalším podobným útokom.

V meste Džammá vyšli do ulíc rozhnevaní Indovia, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas s americkou politikou a streľbou vo Wisconsine. So sebou mali transparenty s nápismi ako: „Stop predaju zbraní v USA“ a „Hanba! Hanba! Hanba!“.

Sikhisti hlásia zvýšený počet útokov po septembrových útokoch z roku 2001, do dnešného dňa nahlásili na políciu takmer 700 útokov. Sikhisti nie sú moslimovia, i keď nosia dlhé fúzy a veľké turbany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaManmohan SinghMitt Romney