Americká vláda odpočúva milióny obyvateľov

Obama
Foto: SITA, AP

WASHINGTON 6. júna (WEBNOVINY) – Americká vláda sa vo štvrtok dostala pod paľbu kritiky po tom, ako médiá informovali o zaznamenávaní telefonických rozhovorov miliónov obyvateľov USA.

Biely dom však túto prax obhajuje a označuje ju za „nevyhnutný nástroj na ochranu krajiny pred teroristickými hrozbami“. O kauze informoval britský denník The Guardian. Odpočúvanie údajne americkým úradom umožnilo tajné rozhodnutie súdu.

The Guardianu sa podarilo získať kópiu dokumentu, ktorý dokazuje, že Obamova administratíva si zaznamenáva komunikáciu miliónov amerických občanov. Robí tak bez ohľadu na to, či sú podozriví z akýchkoľvek zločinov a väčšinou ide o bežných ľudí, voči ktorým sa nevedie žiadne vyšetrovanie.

Ide o zákazníkov komunikačnej spoločnosti Verizon. Jej šéf Ed McFadden sa však ku škandálu odmietol vyjadriť. Verizon eviduje 121 miliónov zákazníkov, ktorí využívajú jeho telefonické aj bezdrôtové siete.

O tom, že bezpečnostné agentúry pod Obamovým vedením odpočúvajú bežných Američanov, médiá špekulovali až dlhšie. Ide o prvý prípad, keď sa tieto dohady podarilo médiám aj dokázať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama