Americké firmy zastavili alebo obmedzili podnikanie a počítajú s prepadom ekonomiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
USA, koronavirus
Foto: SITA/AP

Jedna tretina amerických firiem zastavila alebo obmedzila svoje podnikanie. Dve tretiny v snahe zmierniť dopady pandémie koronavírusu počas posledných troch mesiacov prepúšťali, znižovali mzdy alebo zamestnancov posielali na neplatenú dovolenku. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala v pondelok Národná asociácia podnikových ekonómov (NABE).

Pokles hospodárstva očakáva v aktuálnom roku 86 percent oslovených ekonómov. Počet firiem, ktoré v uplynulých troch mesiacov evidovali nižšie tržby, bol vyšší než tých, ktoré dosiahli rast. To sa stalo prvýkrát od globálnej finančnej krízy v roku 2009.

Viac o téme: Koronavírus v USA

Zber dát do aktuálneho prieskumu NABE uskutočnila medzi 13. a 16. aprílom. V tom čase sa väčšina Američanov nachádzala v karanténe a milióny ľudí boli bez práce.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Tretina firiem uviedla, že obmedzenia ekonomiky mali pre ich podnikanie „veľmi vážne dôsledky“. Zhruba tri štvrtiny oslovených podnikov však veria, že v horizonte šiestich mesiacov dokážu fungovať bez závislosti na pomoci od federálnej vlády. Asi 30 percent podnikov očakáva návrat do normálu už za najbližších päť či osem týždňov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia