Americké tajné služby prekračovali svoje právomoci

Odpocuvanie snowden
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 16. augusta (WEBNOVINY) – Americké tajné služby protizákonne narušovali súkromie amerických občanov alebo konali nad právomoci, ktoré im boli udelené pred piatimi rokmi.

Informoval o tom vo štvrtok denník Washington Post.

Podľa denníkom zverejnených informácií to odhalila analýza vnútorného auditu tajných služieb ako aj dokumenty, ktorých detaily poskytol denníku bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.

Washington Post tiež uviedol, že dokonca dochádzalo k úpravám správ o ich činnosti určených pre ministerstvo spravodlivosti.

Podľa periodika, odvolávajúceho sa na audit z mája 2012, Národná bezpečnostná agentúra (NSA), pre ktorú Snowden pracoval, sa v predchádzajúcich 12 mesiacoch v takmer 2800 prípadoch dopustila „nepovoleného zbierania, ukladania a distribúcie zákonom chránených komunikácií“. Ešte v máji 2008 zase údajne omylom kontrolovali „veľké množstvo“ hovorov odchádzajúcich z Washingtonu, keď si program pomýlil zadanie a predvoľbu s Egyptom.

Prezident USA Barack Obama minulý týždeň zverejnil kroky na zvýšenie dôveryhodnosti jeho vlády po odhalení odpočúvania telefónov a sledovania internetu, čo viedlo k obavám obyvateľstva z narušenia ich súkromia. Obama nedávno prisľúbil reformu vládneho sledovacieho programu. Kongres podľa jeho slov požiada o revíziu kontroverznej časti Vlasteneckého zákona, ktorá umožňuje takéto praktiky.

Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“. Občanov celého sveta zároveň ubezpečil, že USA nemajú v úmysle sledovať „obyčajných ľudí“. Škandál rozpútal Edward Snowden, ktorého USA obvinili zo špionáže. Podarilo sa mu však ujsť do Ruska, kde získal dočasný azyl, čo viedlo Biely dom k zrušeniu septembrového stretnutia Obamu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward Snowden