Americkí agenti sledovali aj Mexiko, odhalil ich Snowden

NSA
Foto: SITA/AP

BRAZÍLIA 2. septembra (WEBNOVINY) – Kontroverzná americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) sledovala aj elektronickú komunikáciu brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej a mexického prezidenta.

V pondelok o tom informuje brazílska televízna stanica TV Globo, ktorá sa pritom odvoláva na zistenia novinára Glenna Greenwalda.

Stĺpčekár britského denníka The Guardian, ktorý pôsobí v Riu de Janiero, sa pritom odvoláva na tajné dokumenty zverejnené bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom.

Greenwald tvrdí, že inkriminovaný dokument pochádza z júna 2012 a poukazuje na to, že NSA sledovala e-maily mexického prezidenta Enriqueho Nieta mesiac pred jeho zvolením. Agenti údajne získali aj prístup k odkazovej schránke jeho telefónu. V prípade Rousseffovej zase sledovali obsah internetových stránok, ktoré navštívila.

Škandál okolo NSA odhalil jej bývalý spolupracovník Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Americký prezident Barack Obama neskôr zverejnil kroky na zvýšenie dôveryhodnosti jeho vlády po odhalení odpočúvania telefónov a sledovania internetu, čo viedlo k obavám obyvateľstva z narušenia ich súkromia. Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward Snowden
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra