Americkí hokejisti pre norovírus nepodajú Slovákom ruky po zápase o postup štvrťfinále

Ryan Zapolski (30), Ján Laco
Americký gólman Ryan Zapolski (30) a Ján Laco po zápase na ZOH 2018. Pjongčang, 16. február 2018. Foto: SITA/AP.

KANGNUNG 19. februára (WebNoviny.sk) – Jedna z tradícií po skončení hokejových zápasov – podávanie si rúk medzi súpermi v stredovom kruhu – je na zimných olympijských hrách v Pjongčangu ohrozené.

Funkcionári radšej odporúčajú hráčom tľapnúť si navzájom päsťami, než si podať ruky. Príčinou je norovírus, ktorý je vysoko nákazlivý.

Tľapnú si päsťami

Americkí hokejisti si z týchto dôvodov nepodajú ruky so slovenskými po skončení utorkového osemfinálového duelu na olympijskom turnaji v Kórejskej republike.

Prelink

Otec obrancu amerického tímu Jamesa Wisniewského nebol minulý týždeň pozitívne testovaný na norovírus a jedným zo 49 potvrdených prípadov z 283 v rámci ZOH.

„Príde to z ničoho nič, neviete ako a kde. Aké zlé to môže byť? Isté je, že to nechcete mať v šatni,“ povedal v pondelok James Wisniewski. To je dôvod, prečo hráči prijímajú preventívne opatrenia a podávanie rúk nahrádzajú tľapnutím si päsťami.

Norovírus je črevná chrípka

Mužský tím USA, s ktorým sa stretnú v utorok slovenskí hokejisti v osemfinálovej bitke, sa rozhodli pre pozastavenie potriasania rúk na turnaji.

Zástupca kapitána tímu USA Jim Slater si dokonca buchol päsťou so zástupcami médií pred rozhovormi: „Je to dobré. Robím to každému. Je to iba z opatrnosti.“ Ženské hokejové tímy sa rozhodli v pokračovaní potriasania rúk vrátane Američaniek.

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel si nie je istý, či treba zastaviť podávanie rúk, ale zároveň si myslí, že lepšie je byť opatrený, než potom ľutovať: „Viete, jeden doktor je jedného názoru, druhý iného, tak ako právnici. Je mi to ľúto pre hokej, ale môžeme pomôcť zabrániť nákaze v tíme vo veľmi dôležitej fáze turnaja. Myslím si, že je to dobré rozhodnutie.“

Norovírus je zápalové ochorenie čreva a žalúdka, ľudovo črevná chrípka. Môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku, kŕče v bruchu, únavu a miernu horúčku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe René Fasel
Firmy a inštitúcie Americká hokejová reprezentáciaSlovenská hokejová reprezentácia