Americký krajne pravicový extrémista Greg Johnson bol zatknutý v Nórsku, zrejme ho vyhostia

V Nórsku v sobotu zatkli známeho amerického krajne pravicového extrémistu Grega Johnsona, ktorý sa mal v Osle zúčastniť na konferencii krajne pravicovej organizácie Scandza Forum. Ako informoval hovorca nórskej tajnej služby PST Martin Bernsen, Johnsona zatkli „na základe paragrafu 106 imigračného zákona“, ktorý hovorí o postihu osôb podieľajúcich sa na radikalizácii obyvateľstva. Podľa nórskej verejnoprávnej televízie NRK krajina Johnsona pravdepodobne vyhostí.

Greg Johnson žije v Seattli v štáte Washington a patrí k najznámejším a najradikálnejším americkým stúpencom krajnej pravice. Vlastní vydavateľstvo Counter-Currents, pod ktorým vydal vyše 40 kníh, niektoré z nich sám napísal.

Jeho hlavnou myšlienkou je údajná potreba vytvoriť takzvaný „biely etnoštát“, v ktorom by mohli žiť iba ľudia bielej farby pleti. Je otvoreným antisemitom, deklaroval napríklad, že „nepriateľom číslo jedna je organizovaná židovská komunita“.

V Spojených štátoch sa aj takéto zvrátené názory zmestia pod široko ponímanú definíciu slobody slova, v Európe sú však takéto prejavy trestané, čoho dôkazom je aj Johnsonove zatknutie v Nórsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Greg Johnson