Americký minister zahraničia varoval Rusko a Čínu pred porušovaním sankcií voči KĽDR

Michael Pompeo
Americký minister zahraničných vecí Michael Pompeo. Foto: archívne, SITA/AP

SINGAPUR 4. augusta (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničia Mike Pompeo varoval Rusko, Čínu a ďalšie krajiny pred porušovaním medzinárodných sankcií proti Severnej Kórei. Ako povedal, Washington bude brať vážne akékoľvek kroky zamerané na zníženie tlaku na Pchjongjang, ktorý má tamojší režim prinútiť vzdať sa jadrových zbraní.

Deň po zavedení sankcií

Pompeo sa tak vyjadril v sobotu na regionálnom fóre v Singapure. Stalo sa tak deň po tom, čo Spojené štáty zaviedli proti Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) nové sankcie.

Severokórejský minister zahraničia Ri Jong-ho na rovnakom summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) označil americké varovanie adresované iným krajinám za „alarmujúce“.

Severná Kórea naďalej porušuje sankcie

Spojené štáty tvrdia, že disponujú novými dôveryhodnými správami, na základe ktorých Rusko povoľuje spoluprácu so severokórejskými spoločnosťami a vydáva nové pracovné povolenia severokórejským občanom.

Experti z Organizácie Spojených národov v piatkovej správe rovnako oznámili, že Severná Kórea nezastavila svoje jadrové a raketové programy a naďalej porušuje sankcie OSN, medzi nimi zákaz dovozu ropných produktov a uhlia či zbrojné embargo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mike Pompeo
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov