Americký vojak dostal za vraždu Iračana sedem rokov

Americký vojak dostal za vraždu Iračana sedem rokov
Foto: SITA/AP

CAMP PENDLETON 19. júna (WEBNOVINY) – Príslušníka americkej námornej pechoty odsúdili v piatok za vraždu irackého civilistu na približne sedem rokov, ktoré už strávil vo väzbe. Informovala o tom agentúra Reuters.

Verdikt vyniesla vojenská porota na záver procesu, ktorý prebehol na základni Camp Pendleton v Kalifornii. Súčasne rozhodla o tom, že 31-ročného seržanta Lawrencea Hutchinsa majú pre zlé správanie prepustiť zo služby v americkej námornej pechote a degradovať do najnižšej vojenskej hodnosti.

Obhajoba verdikt poroty privítala

Hutchinsa v stredu uznali vinným z vopred neplánovanej vraždy, čo je podľa vojenského práva menej závažné obvinenie než úkladná vražda. Obhajoba verdikt poroty privítala, keďže Hutchins mohol dostať ešte ďalšie štyri roky väzenia.

Dlhé roky sa ťahajúca súdna kauza, v ktorej obvineného vojaka opakovane odsúdili a oslobodili, však možno ešte definitívne neskončila. Konečné slovo bude mať príslušný generál námornej pechoty, ktorý môže rozhodnutie poroty akceptovať alebo odmietnuť.

Odsúdili aj ďalších členov komanda

Seržant Hutchins velil osemčlennému komandu, ktoré v apríli 2006 zasahovalo proti povstalcom v irackom meste Hamdáníja. Skupina amerických vojakov počas akcie zadržala a zastrelila 52-ročného bývalého irackého policajta.

K jeho mŕtvemu telu napokon položili samopal a lopatu, aby to vyzeralo, že bol vzbúrencom, ktorý sa snažil umiestniť bombu. Okrem Hutchinsa odsúdili aj ďalších siedmich členov komanda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom