Amerika pre Macrona predstavuje nekonečné možnosti, s Trumpom preberú aj klimatickú dohodu

Trump US France
Francúzsky prezident Emmanuel Macron reční počas stretnutia s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni 24. apríla 2018 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 24. apríla (WebNoviny.sk) – Spojené štáty a Francúzsko „zdieľajú ideály slobody a mieru“ a pracujú bok po boku na celom rade aktuálnych svetových problémov vrátane boja proti terorizmu či pri riešení otázky Iránu a Severnej Kórey. Na oficiálnej štátnej návšteve v Spojených štátoch to v utorok v Bielom dome vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ide o skutočné partnerstvo

„Amerika symbolizuje pre moju krajinu nekonečné možnosti,“ povedal Macron Trumpovi. Americký prezident bol zatiaľ stručnejší, v príhovore ocenil „nádherné priateľstvo“ medzi Francúzskom a USA a Macronovi sa poďakoval za „skutočné partnerstvo“, ktoré sa podľa neho preukázalo okrem iného pri nedávnom spoločnom postupe v Sýrii.

Trump s Macronom sa majú v utorok zhovárať o mnohých otázkach vrátane nového vývoja na Kórejskom polostrove, situácie v Sýrii či jadrovej dohody s Iránom, ktorú Trump neuznáva, no EÚ ju chce ponechať v platnosti. Podľa agentúry Associated Press sa tiež očakáva, že Macron skúsi na Trumpa tlačiť, aby si rozmyslel svoje odmietavé stanovisko k Parížskej klimatickej dohode.

Nádej na zmenu

Spojené štáty od nej krátko po Trumpovom nástupe do úradu odstúpili, množia sa však signály, že by si mohli svoje stanovisko aspoň čiastočne rozmyslieť.

Macronova návšteva je prvou zahraničnou štátnou návštevou vo Washingtone za viac ako rok, odkedy nastúpil Trump do úradu. Takéto dlhé obdobie bez štátnej návštevy v Bielom dome je podľa amerických médií historický unikát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpEmmanuel Macron