Amerika sa má riadiť aj srdcom, Melania Trumpová kritizuje oddeľovanie detí od rodín imigrantov

Melania Trumpová
Melánia Trumpová. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. júna (WebNoviny.sk) – Prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová sa netradične ozvala proti politike administratívy jej manžela Donalda Trumpa, ktorej dôsledkom je oddeľovanie detí od rodín imigrantov zadržaných na hraniciach medzi Spojenými štátmi a Mexikom.

„Je presvedčená, že musíme byť krajinou, ktorá sa riadi zákonmi, ale tiež krajinou, ktorá sa riadi srdcom,“ vyhlásila hovorkyňa prvej dámy Stephanie Grisham. Trumpová podľa nej „dúfa, že obe strany (republikáni aj demokrati – pozn. SITA) sa konečne dokážu zhodnúť na úspešnej imigračnej reforme“.

Politiku kritizovala aj Laura Bushová

Proti oddeľovaniu detí od rodín na južnej hranici USA sa ozvala aj bývalá prvá dáma Laura Bushová. V stĺpčeku, ktorý napísala pre The Washington Post, označila tieto praktiky za „kruté a nemorálne“ a prirovnala ich k posielaniu japonských Američanov do internačných táborov počas 2. svetovej vojny.

S oddeľovaním detí od rodín imigrantov vyjadrili už vo štvrtok nesúhlas dvaja kľúčoví predstavitelia oboch hlavných amerických politických strán. „Toto nie je normálne, je to barbarstvo! Musí to prestať!“ vyhlásila Nancy Pelosi, šéfka demokratickej menšiny v Senáte, hornej komore Kongresu. „Toto nie je Amerika! Ale, bohužiaľ, takáto je politika Trumpovej administratívy,“ dodala.

Podobný názor má aj predseda Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, republikán Paul Ryan. „Nechceme, aby boli deti oddeľované od rodičov,“ povedal vo štvrtok. Na to, aby americké úrady s takýmito praktikami prestali, je však podľa neho treba zmeniť zákony.

Upozornil na zákony demokratov

Dôvodom oddeľovania detí od rodín je totiž to, že súčasné zákony zakazujú, aby deti, ktoré sa dostanú nelegálne na územie USA, boli dlhšie obdobie zadržiavané, zatiaľ čo v prípade dospelých to možné je.

To, že oddeľovanie detí od rodín na hraniciach medzi USA a Mexikom je nesprávne, cez víkend zmienil dokonca aj prezident Trump, dodal však, že za to nemôže on, ale zákony z dielne demokratov.

Podľa agentúry Associated Press pravda leží niekde uprostred – zákony, ktoré neumožňujú dlhšie zadržiavanie neplnoletých osôb, síce platili už pred Trumpom, tento problém sa však stal vypuklým až po tom, ako Trumpova administratíva ohlásila politiku „nulovej tolerancie“ voči imigrantom.

Len za obdobie šiestich týždňov v apríli a máji tohto roku bolo podľa vládnych štatistík oddelených od rodičov takmer 2 000 detí imigrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMelania Trumpová