Amnesty International upozorňuje na úvod MS vo futbale 2018 porušovanie ľudských práv v Rusku

MS v Rusku
Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 sa odohrávajú v Rusku. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – V deň, keď sa začínajú Majstrovská sveta vo futbale 2018 v Rusku, Amnesty International (AI) upozorňuje na porušovanie ľudských práv v tejto krajine.

V rámci medzinárodnej kampane Tím Brave, ktorá sa venuje obrancom ľudských práv, čo čelili obťažovaniu, zastrašovaniu, fyzickým útokom, hanobeniu a boli zadržaní pre výkon svojej práce, AI Slovensko vybralo dvoch obrancov, za ktorých sa možno postaviť podpisom.

Cieľom je, aby kampaň zaujala na Slovensku mnoho ľudí a spoločným úsilím zlepšila stav ľudských práv v Rusku a tiež zvýšila povedomie ľudí o vplyve tejto situácie na Slovensko. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave predstavili neoficiálnu loptu Majstrovstiev sveta vo futbale 2018 v Rusku, ktorá reprezentuje základné ľudské práva a slobody. Podpis na nej je prejav podpory spomenutým obrancom.

Bojujú proti mučeniu

Medzinárodná kampaň Tím Brave približuje 11 ruských ľudí z 11 regiónov hosťujúcich zápasy Majstrovstiev sveta vo futbale 2018. Do tohto tímu patria aktivistky a aktivisti, ktorí bojujú proti mučeniu na policajných staniciach, chránia životné prostredie, bránia práva LGBTI ľudí a práva ľudí pracujúcich v sexuálnom priemysle a pomáhajú obetiam domáceho násilia.

,,Z globálnej kampane sme na Slovensku vybrali dvoch. Jeden je Igor Rudnikov, nezávislý novinár, ktorý čelil niekoľkým pokusom o atentát. Od roku 2017 je väznený v dôsledku toho, že vyšetroval prípady korupcie. Zatknutý bol na základe obvinenia z vydierania šéfa vyšetrovacej komisie Leningradskej oblasti. Obvinenia poprel a verí, že prípad je pokusom zastrašiť a umlčať ho. Ďalšou ľudskoprávnou aktivistkou, za ktorú sa budú môcť ľudia na Slovensku postaviť, je Irina Maslova, pôsobiaca v oblasti práv ľudí pracujúcich v sexuálnom priemysle. Hnutie, ktoré založila, volá po zdraví, dôstojnosti a ľudských právach. Bola zadržaná niekoľkokrát, pretože bojuje proti tomu, aby boli sexworkeri zastrašovaní a stigmatizovaní,“ uviedla na tlačovke Kristína Kironská z Amnesty International Slovensko.

Dodala, že podporovatelia Amnesty International z celého sveta budú môcť posielať správy solidarity, aby týmto jednotlivcom ukázali, že nie sú sami.

Loptu podpísali slovenské osobnosti

Neoficiálna lopta tohtoročných majstrovstiev sveta vo futbale – UNKICKABALL je, ako uviedla Kironská, futbalová lopta reprezentujúca základné ľudské práva a slobody, ktoré sú v Rusku porušované a do nej (nich) sa nekope. Loptu podpísalo niekoľko slovenských osobností vrátane Kristíny Farkašovej, Mareka Majeského, Miňa Kereša, Alexandra Bártu, Richarda Stankeho a ďalších.

Podpisom tejto lopty, ktorý je možný na www.unkickaball.com, možno vyjadriť žiadosť, aby boli perzekúcie voči aktivistke Irine Maslovej okamžite zastavené, a aby bol novinár Igor Rudnikov bezpodmienečne prepustený na slobodu. Ku kampani vznikol aj spot.

Majstrovstvá sveta vo futbale spájajú ľudí z celého sveta a toto spojenie chce AI využiť na boj za slobodu a spravodlivosť pre obrancov ľudských práv.

Odvrátená tvár krásnej krajiny

,,Všetky oči sú upreté na krajinu, kde sa konajú majstrovstvá sveta. Chceme upozorniť, že táto krásna krajina má aj tú odvrátenú tvár. Atmosféra v Rusku, v nezávislých prostrediach je ešte depresívnejšia ako v osemdesiatych rokoch. Ľudia, ktorí idú režimu pod kožu, sú skoro až ohrození na živote. Napriek tomu je v Rusku veľa ľudí, ktorí do toho rizika idú. Rusko je bohaté na tradíciu hrdinstva jednotlivcov a tých maličkých komunít, ktoré sú soľou zeme,“ konštatovala predsedníčka Správnej rady AIS Marta Šimečková.

Dňa 29. mája FIFA spustila mechanizmus na prijímanie sťažnosti obrancov a obrankýň ľudských práv a médií s cieľom oznámiť porušovania práv. Takisto sa zaviazala, že bude podporovať obrancov ľudských práv a slobodu tlače vo vzťahu k činnostiam FIFA.

Amnesty International vyzvala vedenie FIFA, aby bolo pripravené konfrontovať ruské orgány, využilo všetok svoj vplyv na účinnú ochranu obhajcov ľudských práv a neumožnilo využiť majstrovstvá sveta vo futbale ako ospravedlnenie pre novú vlnu útlaku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Amnesty International