Amnesty vyzýva Európu, aby poskytla väčšiu pomoc migrantom

Migranti
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala Európsku úniu a balkánske štáty, aby robili viac pre desiatky tisíc migrantov, ktorí uviazli v Srbsku a Macedónsku, kde dostávajú iba málo pomoci a ochrany. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 7. júla (WEBNOVINY) – Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v utorok vyzvala Európsku úniu a balkánske štáty, aby robili viac pre desiatky tisíc migrantov, ktorí uviazli v Srbsku a Macedónsku, kde dostávajú iba málo pomoci a ochrany.

AI vo svojej správe obvinila z tejto situácie migračnú politiku EÚ. Uviedla, že z Macedónska a Srbska sa jej zásluhou stáva pasca pre desiatky tisíc migrantov, akási „zem nikoho“, kde nemajú žiadne práva ani ochranu. Obe krajiny by podľa AI mali robiť viac pre migrantov, ale ľudskoprávna organizácia uznáva, že Srbsko i Macedónsko majú čo robiť, aby takýto počet migrantov zvládli.

„Srbsko a Macedónsko v súčasnosti slúžia ako odpadné potrubie pre nadbytok utečencov a migrantov, ktorých nie sú ochotné prijať Grécko ani Maďarsko, ani EÚ ako celok,“ citovala zo správy AI agentúra DPA. Srbsko ani Macedónsko nie sú cieľové destinácie pre migrantov, ktorí si hľadajú cestu do bohatých krajín ako je Nemecko. Mnohí z nich sa dostávajú na Balkán cez členskú krajinu EÚ Grécko a po pešom prekonaní Macedónska a Srbska majú v úmysle sa vrátiť do EÚ cez Maďarsko, dodáva AI.

Obrazom: Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí

Podľa AI vstúpilo do Maďarska ilegálne zo Srbska vyše 42-tisíc ľudí. Valná väčšina z nich prišla z Macedónska, do ktorého sa dostali z Grécka. K 22. júnu Maďarsko registrovalo už vyše 60-tisíc migrantov, čo viedlo vládu k rozhodnutiu postaviť na hranici so Srbskom bezpečnostný plot.

AI sa obracia na EÚ so žiadosťou, aby opätovne zvážila svoju migračnú politiku s cieľom znížiť záťaž na Srbsko, Macedónsko, ale tiež Taliansko, Grécko a Maďarsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom