Amsterdamský starosta zakázal marihuanu v školách

Marihuana
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 13. decembra (WEBNOVINY) – Starosta holandskej metropoly Amsterdam Eeberhard van der Laan vydal oficiálny zákaz marihuany v školách po početných protestoch zo strany rodičov a učiteľov.

Nové nariadenie začne platiť od 1. januára 2013, niektoré školy už pred časom zaviedli interné nariadenia, ktoré fajčenie marihuany v ich priestoroch zakazujú.

„V tomto roku sme zaviedli zákaz fajčenia marihuany na škole,“ povedala pre tamojšie noviny Volkskrant Jolanda Hogewindová, riaditeľka z Calvijn met Junior College a dodala: „Ak študenta pristihneme fajčiť marihuanu v priestoroch školy prvýkrát, upozorníme ho. Pri druhom prípade pošleme rodičom list a pri treťom porušení nariadenia si zavoláme jeho rodičov na pohovor do školy.“

Holandsko je pritom známe svojím liberálnym postojom k mäkkým drogám a umožňuje ich konzumáciu. Polícia napríklad nemôže zatknúť užívateľa marihuany, ak má pri sebe do päť gramov tejto drogy.

Doteraz všetky pokusy o prijatie takejto normy stroskotali na argumente, že je technicky nemožné, aby sa zakázalo niečo, čo je legálne. Mesto od januára tak môže vyhlásiť „ochranné“ zóny ako ihriská a školy, kde sa marihuana nebude môcť fajčiť.

Voči rozhodnutiu sa ostro postavili najmä majitelia kaviarní, ktoré ponúkajú mäkké drogy a nachádzajú sa menej ako 250 metrov od škôl. Podľa nich ide o likvidačné nariadenie. V novembri mestská rada v Amsterdame zmietla zo stola návrh, ktorý mal umožniť turistom nákup marihuany v coffeeshopoch.

Starosta žiadal, aby ostali coffeeshopy v metropole otvorené aj pre cudzincov. „Situácia v Amsterdame je odlišná od iných častí krajiny, pretože tu máme toľko turistov,“ povedala jeho hovorkyňa. Holandské ministerstvo spravodlivosti výnimku zamietlo, no pripustilo možnosť „určitých“ malých zmien na lokálnej úrovni. Predaj marihuany v Holandskom kráľovstve umožňuje zákon platiaci od roku 1976.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom