Analytici navrhujú prijať ústavný zákon o financovaní obrany

Slovenskí vojaci sa vrátili z Cypru z misie OSN
Slávnostný nástup profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl Maďarska, ktorí sa vrátili z mierovej misie OSN UNFICYP na Cypre. Nitra, 25. september 2014. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Sedemdesiatpäť návrhov riešení, ktoré by mali pozdvihnúť stav slovenskej armády a obranyschopnosti predstavili v pondelok analytici Stredoeurópskeho inštitútu pre politiku (CEPI). Prvým bodom v niekoľkostranovom dokumente, ktorý chcú poslať politickým stranám, prezidentovi, ministerstvám aj na úrad vlády, je požiadavka pripraviť novú bezpečnostnú a obrannú stratégiu štátu.

Súčasné stratégie už podľa CEPI majú takmer desať rokov a treba ich novelizovať. „Jedným z bodov je napríklad aj to, že členstvo Ukrajiny v NATO je pre nás prioritou a vzniká tak otázka, či táto priorita pre nás platí, ak počúvame niektoré vyjadrenia,“ vyhlásil Marian Majer z CEPI na margo viacerých výrokov premiéra Roberta Fica, podľa ktorého Ukrajina do NATO nepatrí.

Jedným z najdôležitejších návrhov je podľa analytikov CEPI aj podpísanie politickej dohody medzi vládnou stranou a opozíciou o mechanizme financovania obrany. „Je veľmi dobre, že sme na summite NATO dali ústami prezidenta sľub, že začneme riešiť financovanie obrany. Na mieste je otázka, ako chceme zabezpečiť, že sa to stane. Preto navrhujeme, aby národná rada konsenzuálne prijala ústavný zákon o obrane, v ktorom by jasne povedala, ako bude obrana financovaná,“ povedal Majer.

Namiesto Ruska by sa technika mohla obstarávať z NATO

Prezident Andrej Kiska na summite NATO sľúbil zvýšiť do roku 2020 výdavky na obranu na 1,6 percenta HDP. Slovensko sa pri vstupe do NATO zaviazalo dávať na armádu dve percentá HDP.

Ďalšími riešeniami pre slovenskú obranu sú podľa mimovládky aj pravidelné oficiálne konzultácie prezidenta s náčelníkom generálneho štábu, každoročné predkladanie záväzného plánu obstarávania zákaziek na ďalšie tri roky, ale aj znižovanie závislosti od dodávok náhradných dielov a munície z Ruska obstarávaním novej techniky z krajín NATO a EÚ.

Analytici ďalej s cieľom racionalizovať hospodárenie navrhujú znížiť počet rekreačných zariadení v gescii rezortu obrany, znížiť počet vojenských letísk z troch na dve a zlúčiť letky ministerstiev vnútra a obrany.

Treba sa zapájať do medzinárodných cvičení

Podľa CEPI je tiež potrebné systematicky sa zapájať do veľkých medzinárodných cvičení a napríklad aj doriešiť vytvorenie aktívnych záloh. Mimovládka navrhuje zmeny aj v oblasti vojenského spravodajstva. Podľa CEPI je nevyhnutné posilniť parlamentný dohľad nad spravodajskými službami zavedením druhej úrovne kontroly vo forme špeciálnej komisie vytvorenej v parlamente, ktorá by bola zložená z poslancov a odborníkov z bezpečnostnej oblasti.

„Táto iniciatíva nemá ambíciou nahrádzať procesy a mechanizmy, ktoré sú najmä v zodpovednosti štátu, ale prehĺbiť širokú odbornú a verejnú diskusiu na Slovensku týkajúcu sa tém obrany a bezpečnosti a navrhnúť z pohľadu odborníkov potrebné konkrétne riešenia,“ dodal Majer.

Analytici z organizácie by privítali, keby sa riešenia, ktoré navrhujú, začali realizovať čo najskôr. Nebránia sa ani tomu, aby ich návrhy použili politické strany ako svoj predvolebný program pred parlamentnými voľbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky