Analytik kritizuje Kisku, u pápeža urobil neštandardné gesto

Kiska sa stretol s pápežom, daroval mu špeciálny darček
Prezident Andrej Kiska je na oficiálnej návšteve Talianska a vo štvrtok ho prijal pápež František, ktorému daroval unikátnu pozlátenú fotoknihu od Filipa Kuliseva. Foto: Kancelária prezidenta SR

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Emeritný trnavský arcibiskup Robert Bezák ako téma rozhovoru medzi pápežom Františkom a prezidentom SR Andrejom Kiskom je podľa cirkevného analytika z politického hľadiska neštandardné až nediplomatické gesto.

Ako povedal Imrich Gazda vo štvrtok pre agentúru SITA, prezident sa touto témou totiž vyjadroval k vnútorným záležitostiam Katolíckej cirkvi. „Mnohí by sa určite pozerali s nevôľou, keby sa pápež vyjadroval ku konkrétnym personálnym otázkam v slovenskej spoločnosti,“ vysvetlil analytik.

Kiska vyslal silný signál

Konečné rozhodnutie o budúcnosti arcibiskupa Bezáka musí podľa neho urobiť pápež František. „Bezákovi aj samotnej slovenskej cirkvi by však určite prospelo, keby sa situácia štandardizovala,“ dodal.

Na tému arcibiskupa Bezáka, o ktorej sa partneri zhovárali, sa možno podľa Gazdu pozrieť z viacerých hľadísk. „Samotný arcibiskup Bezák, jeho podporovatelia, aj veľká časť Slovákov sa tomu určite potešili. Pre Svätú stolicu bolo určite silným signálom, že prezident republiky považoval za potrebné hovoriť o tejto téme,“ uviedol Gazda.

Obrazom: Návšteva Andreja Kisku v Taliansku

Komuniké Vatikánu o Bezákovi nehovorí

Analytika prekvapilo, ako podrobne prezident Andrej Kiska na svojom facebookovom profile informoval o súkromnom stretnutí s pápežom Františkom. „Je zaujímavé, že témy, ktoré spomína, sa v oficiálnom tlačovom komuniké Svätej stolice vôbec nenachádzajú,“ upozornil.

Podľa vatikánskeho komuniké pápež konštatoval s prezidentom SR dobré dvojstranné vzťahy a plodný dialóg medzi cirkvou a štátnymi orgánmi. Partneri tiež hovorili o Blízkom východe a ochrane ľudskej dôstojnosti. Zmienka o Bezákovi sa v komuniké neobjavuje.

Pozvanie pápeža na návštevu krajiny patrí podľa Gazdu k „povinnej jazde“ každého štátneho predstaviteľa, ktorý sa stretne s pápežom. „Osobne si nemyslím, že František v najbližších rokoch navštívi Slovensko, keďže si vyberá krajiny v náročnej spoločenskej situácii, poznačenej konfliktami či zložitým postavením kresťanov. Slovensko našťastie medzi tieto krajiny nepatrí,“ uviedol analytik.

Detaily o rozhovore neprezradili

Ako agentúru SITA informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta, slovenská hlava štátu sa so Svätým Otcom rozprávala aj o emeritnom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi. Keďže ide „o internú vec katolíckej cirkvi, prezident nebude detailnejšie informovať o obsahu tejto časti rozhovoru,“ dodal Lipták.

„Pozdravil som pápeža Františka nielen od všetkých veriacich, ale od všetkých obyvateľov Slovenska a pozval som ho na návštevu našej krajiny. Vedel som, že prídem za človekom, ktorý bude počúvať, bude ku mne otvorený, bude mi možno chcieť poradiť a vyjadriť svoj názor. Presne taký bol,“ zhodnotil prezident Kiska prijatie u pápeža.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiskaarcibiskup Róbert BezákPápež FrantišekRóbert Bezák