Anastasia Kuzminová sa ziskom zlata zapísala do histórie

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová v cieli nedeľňajších rýchlostných pretekov žien na 7,5 km, v ktorých získala zlatú olympijskú medailu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 9. februára (WEBNOVINY) – Doteraz len vodní slalomári Elena Kaliská, Michal Martikán a bratia Pavol a Peter Hochschornerovci dokázali získať viac ako jednu zlatú medailu na olympijských hrách v ére samostatnosti.

Od nedele 9. februára sa medzi smotánku, resp. legendy slovenského športu zaradila aj biatlonistka Anastasia Kuzminová. A len ona spolu s Hochschornerovcami a Kaliskou dokázali obhájiť víťazstvo z predchádzajúcich olympijských hier, pričom súrodencom Hochschornerovcom v disciplíne C2 sa úspešná obhajoba vydarila dokonca dvakrát (2000, 2004, 2008).

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová to zvládla ako prvá predstaviteľka zimného športu. V histórii biatlonu sa navyše stala prvou ženou, ktorá obhájila zlato v niektorej z individuálnych disciplín pod piatimi olympijskými kruhmi.

Doteraz sa to podarilo len dvom nórskym mužským legendám – Magnarovi Solbergovi, ktorý na ZOH 1968 v Grenobli a tiež na ZOH 1972 v Sappore vyhral vytrvalostné preteky, a tiež Olemu Einarovi Björndalenovi. Ten ovládol rýchlostné preteky na ZOH 1998 v Nagane aj o štyri roky neskôr na ZOH 2002 v Salt Lake City.

Obrazom: Skvelá Kuzminová vybojovala pre Slovensko zlatú medailu

Kuzminová po Vancouveri 2010 získalo zlato v rýchlostných pretekoch na 7,5 km aj v Soči. Vďaka bezchybnej streľbe a skvelému bežeckému výkonu potešila členov slovenskej výpravy. Jej výkonu tlieskali v komplexe Laura aj členovia hokejovej reprezentácie SR.

Pred pretekmi ju neradili medzi favoritky na zlato. Od zimných olympijských hier 2010 sa totiž na majstrovstvách sveta postavila na pódium len v roku 2011 v rýchlostných pretekoch. Dvadsaťdeväťročná Slovenka však prekvapila celý biatlonový svet.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde v Soči

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováElena KaliskáMichal Martikán