Anastasia Kuzminová vybiehala ako víťazka, no bola štrnásta

Kuzminov
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

ANTERSELVA 19. januára (WEBNOVINY) – V stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci 6. kola Svetového pohára v biatlone v talianskej Antersleve zvíťazila líderka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Nórka Tora Bergerová.

Striebro patrilo Ukrajine Olene Pidrušnej, bronz brala Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová nevyužila svoju pozíciu na štarte, keď na trať vybiehala ako prvá a skončila štrnásta, Janka Gereková uzatvárala elitnú dvadsiatku.

Tridsaťjedenročná Bergerová štartovala až ako štrnásta s vyše minútovým odstupom za víťazkou štvrtkového šprintu Kuzminovou. Na štyroch streleckých položkách sa „pomýlila“ iba dvakrát, k tomu pridala tradične skvelý beh. Postupne sa posúvala dopredu, po poslednej streľbe už vybiehala zo štadióna na prvej pozícii.

Kuzminovej nevyšla streľba

Tora berger

V cieli sa tešila zo svojho 22. triumfu v kariére, šiesteho v tejto sezóne, vďaka ktorému si výrazne upevnila svoju pozíciu na čele priebežného poradia. Druhá Pidrušná zaostala o takmer 19 sekúnd, vyrovnala si však svoje kariérne výsledkové maximum z decembrových pretekov vo švédskom Östersunde. Bronzová Mäkäräinenová bola o 25,4 s pomalšia.

Anastasia Kuzminová vybiehala na trať ako víťazka rýchlostných pretekov prvá so sedemnásťsekundovým náskokom pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou. Už na prvej streľbe v ľahu však nezostrelila jeden terčík a kým odbehla trestný 150 m dlhý okruh, bezchybne strieľajúca Fínka ju dobehla. Na druhej položke opäť v ľahu však slovenská reprezentantka trafila piatimi výstrelmi iba dva terčíky a bolo po jej nádejach.

Prepadla sa až na 13. miesto. Na tretej položke – prvej v stoji – pridala ďalší trestný okruh, na poslednej dva. Celkovo si teda trať predĺžila o 1050 m, napriek vynikajúcemu bežeckému výkonu (siedmy najlepší čas) to stačilo iba na konečné 14. miesto. Za víťaznou Beregerovou zaostala o jeden a pol minúty.

Bežecky čas nebol zlý, cítila som sa pred pretekmi veľmi dobre, aj lyže mi pracovali. Bola som však premotivovaná, nabudená po mojom poslednom výkone i výsledku môjho brata. Dnes som sa chcela ukázať v dobrom svetle, potešiť fanúšikov i blízkych. Po dvoch nevydarených položkách sa preteky zlomili v mojej mysli, bola som unavená už aj fyzicky a jednoducho to ďalej nešlo. Bojovalo som, ale vo vnútri bolo niečo nalomené. Čím viac som sa snažila bojovať sama so sebou, tým viac sa mi nedarilo,“ povedala Kuzminová.

Janka Gereková dobre bežala

Janka Gereková vybiehala na trať ako dvadsiata štvrtá. Na prvých troch streleckých položkách nechala po jednom terčíku, na poslednej dva. Iba vďaka kvalitnému behu skončila dvadsiata, keď bola o 2:26,5 min pomalšia ako víťazka.

Tora Bergerová pôjde na majstrovstvá sveta do Nového Mesta na Morave (7. – 17. februára) ako suverénne vedúca žena celkového poradia vo SP. Pred druhou Darjou Domračevovou z Bieloruska má 139-bodový náskok. Kuzminová je trinásta, Gereková rovnako ako v sobotných pretekoch dvadsiata.

Výsledky – stíhacie preteky žien na 10 km – Anterselva:

1. Tora Bergerová (Nór.) 31:21,8 min (2 trestné okruhy),

2. Olena Pidrušná (Ukr.) +18, s (1),

3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +25,4 (4),

4. Oľga Viluchinová (Rus.) +29,6 (2),

5. Nadine Horchlerová (Nem.) +32,7 (1),

6. Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) +51,7 (2), …

83. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus) po piatich z ôsmich naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 249 bodov, 2. Olena Pidrušná (Ukr.) 193, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 173, 4. Oľga Viluchinová (Rus.) 168, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 166, 6. Darja Domračevová (Biel.) 165,… 14. Anastasia Kuzminová 121, 25. Janka Gereková (obe SR) 76

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMartina ChrapánováTora Bergerová