Anders F. Rasmussen nechce vojenskú intervenciu v Sýrii

Rasmussen
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen počas summitu NATO v Chicagu, 20. máj 2012. Foto: SITA/AP

SYDNEY 13. júna (WEBNOVINY) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen v stredu vyjadril presvedčenie, že zahraničná vojenská intervencia v Sýrii zmietanej protivládnym povstaním by „nebola tou správnou cestou“.

Ako potvrdil počas návštevy Austrálie, aliancia „v tomto štádiu nemá žiadne plány“ na prípadný zásah do konfliktu, ktorého strany by mali podľa neho naďalej hľadať politické riešenie.

„Zahraničná vojenská intervencia v Sýrii nie je tou správnou cestou,“ povedal Rasmussen pred austrálskymi novinármi. „Napriek tomu ostro odsudzujem správanie sýrskych bezpečnostných síl a zákroky proti civilnému obyvateľstvu. To, čoho sme svedkami, je absolútne poburujúce a niet pochýb, že (vládny) režim v Sýrii je zodpovedný za porušovanie medzinárodného práva.“

V Sýrii vraj zúri občianska vojna

Syria
Foto: SITA/AP

Námestník generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Hervé Ladsous v utorok vyhlásil, že udalosti v Sýrii je možné označiť za občiansku vojnu. Rasmussen si však nie je istý, či je takýto výraz správny „z právneho hľadiska“.

Šéf NATO napriek tomu vníma situáciu v Sýrii ako „veľmi vážnu“ a okrem tamojšej vlády kritizuje aj Rusko, ktoré ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN opakovane vetovalo západné rezolúcie pripisujúce zodpovednosť za krviprelievanie režimu pod vedením prezidenta Baššára al-Asada.

Neschopnosť rady dohodnúť sa na všestranne prijateľnom návrhu podľa neho vysiela al-Asadovmu režimu „veľmi nešťastný, ak nie nebezpečný, signál“.

Sýria nesúhlasí s rečami o občianskej vojne

Vyjadrenia námestníka generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie o tom, že v Sýrii zúri občianska vojna, sú nerealistickým opisom situácie. V stredu to uviedlo sýrske ministerstvo zahraničia. „Reči o občianskej vojne v Sýrii sa nezhodujú s realitou. To, čo sa deje v Sýrii, je vojna proti ozbrojeným skupinám, ktoré si zvolili terorizmus,“ citovala štátna tlačová agentúra SANA stanovisko ministerstva.

Rusko obraňuje predaj zbraní Sýrii

Sergej Lavrov
Foto: SITA/AP

Ruské ministerstvo zahraničia v stredu obhajovalo predaj zbraní Sýrii a zároveň obvinilo Spojené štáty, že svojimi zbraňami zásobujú povstalcov bojujúcich proti vláde. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v utorok povedala, že Rusko do Sýrie posiela bojové helikoptéry, pričom odmietla argument Moskvy, že ich dodávky sa netýkajú konfliktu.

„Napĺňaním týchto dohôd neporušujeme žiadne medzinárodné právo,“ povedal minister Sergej Lavrov ohľadom predaja zbraní do Sýrie na tlačovej konferencii v Teheráne, ktorú vysielala iránska televízia. „To oni (Spojené štáty) poskytujú zbrane sýrskej opozícii, ktorá ich využíva na boj proti vláde v Damasku,“ vyhlásil.

Rusko je najväčším obrancom Sýrie na diplomatickom poli a ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN blokuje všetky pokusy Západu a arabských krajín prinútiť režim prezidenta Baššára al-Asada, aby odstúpil. Lavrov však opäť raz zdôraznil, že Moskva al-Asada nepodporuje, záleží jej len „na sýrskom ľude a integrite krajiny“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenHillary ClintonováSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy