Andrej Danko vyhlásil nové voľby v 45 obciach, v šiestich budú voliť aj starostu aj poslancov

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Austrálčan žijúci 6 rokov v Nitre Philip Le Mottee (vľavo) počas volebného aktu v rámci komunálnych volieb 2018. Nitra, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Obecné voľby sa opätovne uskutočnia v 45 obciach. Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil v pondelok 3. decembra predseda NR SR Andrej Danko.

Niekde si budú voliť starostu aj poslancov

Voľby sa v týchto obciach uskutočnia v sobotu 13. apríla budúceho roka. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

V 25 obciach budú dopĺňať poslanecký zbor, v 14 starostov a v šiestich starostu a poslancov. Ako ďalej informovala Kancelária NR SR, napríklad v obci Lúčky sa po novembrových komunálnych voľbách uvoľnil mandát jedného poslanca obecného zastupiteľstva, keďže ho zároveň zvolili za starostu obce.

Úmrtie poslanca v obci Slaská

Jeden poslanecký mandát sa uvoľnil aj po úmrtí poslanca obecného zastupiteľstva v obci Slaská. V týchto prípadoch na toto miesto nie je náhradník, preto vyhlásil predseda parlamentu nové obecné voľby.

Najčastejšie je dôvodom pre vypísanie nových obecných volieb nezáujem o volené funkcie, teda skutočnosť, že buď nikto nepodal kandidačnú listinu, alebo v prípade poslancov prejavilo záujem menej kandidátov, ako je potrebný počet poslancov v zastupiteľstve.

V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnili, teda nevolili starostu ani nevyberali potrebný počet obecných poslancov, sa podľa zákona do 30 dní od vyhlásenia výsledkov riadnych volieb vyhlásia nové voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko