Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Zvolený prezident Andrej Kiska predstavil tím poradcov. Foto: SITA/Ján Slovák
11. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Andrej Kiska chce s prokurátorom hovoriť aj o kauze emisie

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Aj o vrátení dôvery v to, že náš štát funguje, chce nastupujúci prezident SR Andrej Kiska hovoriť s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Ako povedal Andrej Kiska v rozhovore pre agentúru SITA, témou jeho diskusie s generálnym prokurátorom bude aj zastavenie trestného stíhania v kauze emisné zmenky z čias prvej vlády Roberta Fica.

Kisku mrzia kauzy zametené pod koberec

„Úprimne ma mrzí, že také kauzy, o ktorých sa vie, že pri nich náš štát prišiel o 47 miliónov eur, na Slovensku odchádzajú do stratena. Zas to len v ľuďoch vyvolá podozrenie, že sa u nás nič nedokáže vyšetriť do konca,“ konštatoval Kiska. Doplnil, že na stretnutí s Jaromírom Čižnárom by sa rád rozprával i o vrátení dôvery v to, že náš štát funguje.

„O tom, ako to spraviť, aby sa vrátila dôvera v to, že sa kauzy u nás dokážu vyšetriť, že pokiaľ sa u nás niečo ukradne, tak sa vinník nájde a dotiahne sa to do konca.“ Andreja Kisku v nedeľu 15. júna inaugurujú za prezidenta SR a v úvode svojho funkčného obdobia sa chcete stretnúť so všetkými najvyššími predstaviteľmi štátu.

Spor Jozefa Čentéša, ktorého odchádzajúci prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať za generálneho prokurátora napriek tomu, že ho v júni 2011 zvolil do tejto funkcie parlament, považuje Kiska za neukončený. Spor je stále na Ústavnom súde SR. „V kauze Čentéš je jedno rozhodnutie, ktoré je platné, ním sa budeme teraz riadiť. Určite by sme v tomto mali spraviť poriadok, ujasniť si to, ale musíme počkať na záverečné rozhodnutie Ústavného súdu SR,“ povedal Kiska.

Video: Dohody Európskej únie by mali dodržiavať všetky členské štáty, tvrdí Kiska

Pozitívom novely sú nezmenené kompetencie prezidenta

Novelu Ústavy SR, ktorú prvý júnový týždeň schválili poslanci Národnej rady SR, hodnotí ako rozhodnutie väčšiny členov zákonodarného zboru. „Na jednej strane ústavu schválila viac ako dvojtretinová väčšina parlamentu, takže získala veľkú podporu. Na druhej strane časť sa zdržala alebo hlasovala proti,“ pripomína nastupujúci prezident a upozorňuje na hlasy sudcov a mimovládnych organizácií, ktoré sa obávajú tejto zmeny ústavy.

„Osobne teraz pokladám za dôležitú voľbu predsedu Najvyššieho súdu SR. Keďže funkcia predsedu najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady SR bude oddelená, tak následne na to považujem za dôležitú aj voľbu predsedu súdnej rady. V súdnictve sú to najdôležitejšie kroky v najbližšom období,“ povedal ďalej pre SITA Kiska. Zopakoval zároveň, že „by spravil všetky formálne a neformálne kroky pre to, aby sa pán Harabin nestal predsedom najvyššieho súdu“.

Nová hlava štátu víta, že novela Ústavy SR napokon nezasiahla do právomoci prezidenta menovať troch členov súdnej rady. Avizuje zároveň, že k súdnictvu sa vyjadrí bližšie už tretí deň po inaugurácii, v stredu 18. júna na špeciálnej tlačovej besede. Jej témou majú byť ústavní sudcovia a ďalšie otázky týkajúce sa súdnictva.

Dohody v rámci Únie by sa mali dodržiavať

Ak sa niečo dohodne na úrovni Európskej únie, tak by to mali dodržiavať všetky členské štáty, konštatoval Andrej Kiska na otázku agentúry SITA ako vníma vyjadrenie odchádzajúceho prezidenta SR Ivana Gašparoviča, že by nevidel problém v tom, aby na návštevu Slovenska prišiel ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Rogozin je na sankčnom zozname EÚ a do krajín Únie má zakázané vycestovať.

„Za najdôležitejšie pre túto situáciu považujem jednotný postoj Európskej únie. Mňa osobne mrzí, že často chýba. Lokálne záujmy jednotlivých krajín niekedy zohrávajú dôležitú úlohu v rozhodovaní k situácii na Ukrajine, respektíve k prípadným sankciám alebo vzťahu k Rusku. To, že Európska únia nehovorí jednotným jazykom, veľmi oslabuje pomoc pri riešení krízy na Ukrajine,“ myslí si Kiska, pre ktorého je najdôležitejšie, aby z Európskej únie vychádzal jednoznačný signál.

Zvolený prezident SR je presvedčený, že Slovensko dodržiava to, čo sa dohodne v Európskej únii. „Ak sa v Európskej únii raz dohodneme, každá členská krajina by dohodu mala rešpektovať. Ak sa EÚ dohodla na tom, že niektorá osoba nemá vstúpiť na územie Európskej únie, tak to Slovensko má dodržiavať,“ dodal Kiska.

Odporúčané články

Novozvolený prezident Kiska: Premiér Fico je mi partnerom Najbližších päť rokov si asi nezašoférujem, zvyká si Kiska

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...