Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Aktualizované: Kiska prehral súd v kauze Veľký Slavkov, sudca si neodpustil poznámku na adresu prezidenta

  • aktualizované 26. októbra, 19:22

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Na Okresnom súde v Poprade mal v piatok dohru súdny spor prezidenta Andreja Kisku o pozemky vo Veľkom Slavkove, s ktorým sa sporil o vlastníctvo 1,2 ha pozemku Ján Franc.

Verdikt súdu bol v prospech Franca, ktorý bol žalobcom. Sudca okresného súdu rozhodol v prospech obžaloby a na margo prezidenta si neodpustil poznámku, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska.

Ako informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, sudca Okresného súdu Poprad v piatok na verejnom pojednávaní po prednesení záverečných návrhov sporovými stranami vo veci rozhodol a určil, že žalobca je výlučným vlastníkom sporných pozemkov, špecifikovaných geometrickým plánom, konanie v časti uloženia povinnosti žalovanému vypracovať geometrický plán k parcele zastavil a napokon priznal žalobcovi nárok na náhradu trov konania v rozsahu sto percent. Výška náhrady trov bude určená samostatným rozhodnutím.

Dvaja poškodení

Právny zástupca prezidenta Ladislav Scholcz nevylúčil, že voči verdiktu sa odvolajú. V stanovisku prezidenta Andreja Kisku k súdnemu sporu sa uvádza, že v tomto spore sú dvaja poškodení.

„Je nepochybné, že pred takmer dvadsiatimi rokmi pochybil štát, ktorý všetky právne úkony riadne schválil a preto Andrej Kiska nemal žiaden dôvod celé roky pochybovať o platnosti svojho listu vlastníctva. Ľudsky prezident absolútne rozumie emóciám rodiny pána Franca, ak skutočne neprávom o pozemok prišli, jeho pocity by boli rovnaké. Rozhodnutie súdu prezident rešpektuje, ale slová sudcu o tom, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska, ho prekvapili. Prezident Kiska preto zvažuje, ako bude ďalej postupovať vzhľadom na sudcovu zjavnú zaujatosť a nenávisť voči prezidentovi, ktorého nepochopiteľne napadol, čím poškodil aj rozhodnutie pozitívne pre rodinu pána Franca,“ informoval Roman Krpelan, poradca prezidenta pre komunikáciu.

Vystupovanie sudcu považujeme za nepatričné

Po doručení písomného rozsudku účastníkom súdneho sporu nasledujúcim dňom po doručení začne plynúť 15-dňová odvolacia lehota. V prípade, že sa ani jeden z účastníkov konania neodvolá, rozsudok nadobudne právoplatnosť.

Šef rezortu spravodlivosti Gábor Gál (MOST-HÍD) preskúma vyjadrenia sudcu. „Dnešné vystupovanie sudcu Miroslava Radačovského voči najvyššiemu ústavnému činiteľovi považujeme za nepatričné. Minister spravodlivosti SR podrobne preskúma jeho vyjadrenia a zváži, či predmetné nezakladá dôvod na začatie disciplinárneho návrhu,“ informovala o tom hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová.

Na výroky sudcu Miroslava Radačovského reagovala aj Slovenská advokátska komora, ktorá so znepokojením zaregistrovala medializované nevecné a osobné vyjadrenia pri výkone sudcovskej činnosti.

„Advokáti pri výkone svojho povolania majú povinnosť sa vyjadrovať vecne a neosobne voči iným osobám a v prípade porušenia tejto povinnosti sú disciplinárne stíhaní orgánmi SAK. Podobný záväzok, neznižovať vážnosť, dôstojnosť a dôveryhodnosť justície v očiach občanov, určite pociťujú všetky súčasti justície na každej strane stola,“ píše Slovenská advokátska komora v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa komory Alexandra Donevová.

Predmetom súdneho sporu na Okresnom súde v Poprade medzi žalovaným Andrejom Kiskom a Jánom Francom bolo určenie vlastníctva sporných pozemkov v katastri Veľkého Slavkova, ktoré prezident kúpil pred takmer dvadsiatimi rokmi prostredníctvom sprostredkovateľa.

K vlastníctvu 1,2 ha sporného pozemku sa však hlási aj Ján Franc z Popradu, ktorý ho zdedil po svojom otcovi o rok skôr, ako pozemok kúpil prezident, dal ho do prenájmu družstvu a dostával riadny nájom. To, že nie je vlastníkom, sa dozvedel náhodou a podal žalobu.

Odporúčané články

Mesežnikov považuje snahu o zmenu voľby sudcov za účelovú, prístup koalície bol amatérsky Vládna väčšina sa musela spoliehať na fašistov, hlasovanie bolo podľa Kisku veľkým varovaním

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X