Andrej Kiska pripomenul, že vďaka novembru 1989 môžeme všetky výzvy zvládnuť

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska pri príležitosti 29. výročia Nežnej revolúcie z novembra 1989 pripomenul, že iba vďaka tejto udalosti môžeme všetky výzvy zvládnuť. Podľa jeho slov sú skutočnými nositeľmi moci občania krajiny a november 1989 je dôkazom, že ani štyri desaťročia útlaku komunistického režimu nedokázali vymazať zo spoločnosti túžbu po slobode.

Skutočný nositeľ moci

”Pred 29 rokmi sme si vybojovali slobodu, demokraciu a ešte čosi veľmi dôležité. Vlastnú dôstojnosť. Na námestiach sme ukázali, kto je skutočným nositeľom moci v spoločnosti. Nie štát, nie vláda, nie komunistická strana a jej funkcionári, ale ľudia, ktorí tu žijú. Sedemnásteho novembra 1989 sme na námestiach poslali do histórie neľudský režim, ktorý mnohým ublížil, mnohým zničil či dokonca zobral život,“ uviedol Kiska.

Prezident pripomenul aj piatkové zhromaždenia po celom Slovensku, ktoré podľa jeho slov pripomenuli rešpekt k slobode prejavu, či právo vyjadrovať svoje osobné postoje a názory.

Najdôležitejší deň v našich dejinách

„V piatok boli vo viacerých mestách na celom Slovensku ľudia všetkých generácií opäť na námestiach. Nahlas a veľmi jasne ukázali všetkým tým, ktorí 17. november 1989 nepochopili alebo si ho nevšimli, kto je v slobodnej a demokratickej spoločnosti pánom. Opäť pripomenuli, že rešpekt k slobode prejavu, právu protestovať, vyjadrovať názor na smerovanie našej krajiny má patriť k základnej výbave každého jedného politika, ústavného činiteľa, predstaviteľa verejnej moci. A že po 29 rokoch od pádu komunistického režimu je už najvyšší čas, aby to došlo úplne všetkým. Som presvedčený, že bez ohľadu na mnohé problémy, ktorým na Slovensku čelíme, je 17. november dôvodom na radosť a oslavu. Práve vďaka novembru 1989 môžeme všetky výzvy zvládnuť a som presvedčený, že ich zvládneme. Pretože sme slobodní. 17. november je najdôležitejším dňom našich moderných dejín. A asi aj najkrajším “civilným” sviatkom v našom kalendári. Je to deň, keď oslavujeme mladosť, odvahu, slobodu a hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko. Hodnoty, vďaka ktorým sa zo skupiny ľudí stáva spoločenstvo, z krajiny sa stáva slobodný a demokratický štát,“ doplnil prezident.

Pred 29. rokmi 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie. Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR.

Novembrové zmeny

Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN), 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek. Federálne zhromaždenie 29. novembra zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla.

V decembri prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGustáv HusákVáclav Havel