Andrej Kiska spolu s europoslancami nevidia žiadne kroky k tomu, aby sa zvýšila dôvera ľudí v štát

PREZIDENT: Prijatie europoslancov
Prezident SR Andrej Kiska a europoslankyňa Sophia in 't Veld počas prijatia europoslancov z Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody v prezidentskom paláci. Bratislava, 17. 9 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Dôvera ľudí v štát sa na Slovensku nezvyšuje ani po viac ako pol roku od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Povedal to pred novinármi prezident Andrej Kiska po stretnutí so skupinou europoslancov, členmi výboru pre občianske slobody.

Musíme vrátiť dôveru späť

Europoslanci prišli na Slovensko po druhýkrát od vraždy novinára, prvýkrát tu boli v marci, aby sa opäť pozreli na to, ako je na tom Slovenská republika s dodržiavaním zákona a s bezpečnosťou novinárov. Skupina europoslancov prišla na niekoľkodňovú návštevu, aby sa s prezidentom, ale aj s novinármi, premiérom a ďalšími ľuďmi porozprávala o tom, aká je situácia v našej krajine a ako sa nám darí vrátiť dôveru ľudí v štát.

„Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo už viac ako pol roka. Obrovské protesty a politická kríza utíchli, ale, žiaľ, čo ostalo, je zásadná, hlboká nedôvera ľudí v štát,“ povedal Kiska s tým, že v dôsledku toho mladí ľudia z krajiny odchádzajú, narastá extrémizmus a populizmus. „Našou úlohou je, aby sme dôveru vrátili späť. Europoslanci sa ma pýtali, aké kroky boli, čo je nové. Nič zásadné sa v našej krajine neudialo. Nevidíme žiadne zásadné kroky, ktoré by vrátili dôveru ľudí v štát. Nevidíme fungujúcu políciu, nezávislú policajnú inšpekciu,“ poznamenal a dodal, že problémy sú aj pri vrátení dôveryhodnosti v ústavný súd.

Najlepší ľudia vyšetrujú vraždu

„Žiaľ, dôvera sa nezvyšuje a udalosti okolo uneseného vietnamského občana a možné zneužitie štátnej moci na tento únos ešte viac zvyšujú nedôveru našich ľudí v štát. Ako prezident som pripravený podporiť každé dobré efektívne riešenie, ktoré bude poctivé a zvýši dôveru ľudí v štát,“ dodal prezident Kiska.

Zároveň na margo zverejnenia identikitu možného svedka v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uviedol, že oceňuje nové informácie. „Dostal som dnes otázku, ako dôverujem vyšetrovaniu a povedal som, že som stále presvedčený, že polícia nasadila svojich najlepších ľudí a že túto vraždu vyšetríme,“ povedal.

Boli sme znepokojení

Vedúca misie a poslankyňa Európskeho parlamentu (ALDE) Sophie in’t Veld pred novinármi uviedla, že s prezidentom hovorili hlavne o dôvere ľudí v štát a štátne inštitúcie. „Po našej predošlej návšteve sme boli znepokojení možnými spojeniami medzi korupciou, zločinom a politickými kruhmi,“ uviedla a podotkla, že odvtedy sa odohral aj incident s únosom vietnamského občana. Preto chcú europoslanci vedieť, ako veci napredujú.

O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela 26. februára. Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk, písal o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky.

To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku, viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po Kuciakovej vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra 1989, zúčastnili sa na nich desiatky tisícov ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Európsky parlament