Andrej Kiska vybral jednu ústavnú sudkyňu, ostatní neprešli

Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Prezident SR Andrej Kiska vymenuje do funkcie novej ústavnej sudkyne Janu Baricovú. Zo zvyšných piatich kandidátov zvolených NR SR ďalších dvoch sudcov nevybral.

Zároveň Andrej Kiska požiadal parlament, aby zvolil štyroch kandidátov, z ktorých vymenuje zvyšných dvoch ústavných sudcov. Prezident to oznámil na stredajšej tlačovej besede.

Janu Baricovú, ktorú nominoval dnes už bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vymenuje Kiska podľa vlastných slov čo najskôr po 4. júli, kedy vyprší mandát trom ústavným sudcom.

Kandidáti boli na osobnom pohovore

„U piatich kandidátoch som dospel k záveru, že ich odborná spôsobilosť nie je dostačujúca na zastávanie postu sudcu ústavného súdu. Nezistil som u nich trvalý záujem o ústavné súdnictvo, ústavné právo. Nie sú mi známe výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny,“ skonštatoval prezident.

V stredu poslal list predsedovi Národnej rady SR, aby parlament zvolil štyroch kandidátov, z ktorých vymenuje zvyšných dvoch ústavných sudcov. Rozhodnutiu prezidenta predchádzal osobný pohovor, na ktorý pozval kandidátov.

„Potom som posúdil informácie, ktoré som dostal o kandidátoch z národnej rady a odporúčania expertov na ústavné právo,“ povedal Kiska. Povedal tiež, že jeho rozhodnutie nespochybňuje odbornosť nevymenovaných kandidátov na tých pozíciách, kde dnes pôsobia. Kiska nechcel komentovať, koho je Baricová nominantka. „Rozhodoval som na základe kritérií, ktoré som uviedol,“ reagoval.

Vymeniť by mali všetkých 13 sudcov

Kiska pripomenul, že počas jeho funkčného obdobia sa vymenia postupne všetci 13 sudcovia Ústavného súdu SR. „Pôjde o štvrtú generáciu ústavných sudcov, ktorí sa ujmú tejto vrcholnej justičnej funkcie,“ poznamenal.

Prezident podľa vlastných slov dlho zvažoval, či využije nový výklad ústavných právomocí prezidenta. Tvrdí, že stále je toho názoru, že prezidentove právomoci netreba rozširovať.

„Ale dnes by som konal protiústavne, ak by som konal inak. Dnes totiž prezident republiky podľa výkladu ústavného súdu nesie zodpovednosť za to, koho vymenuje do funkcie nielen z hľadiska zákonných kritérií, ale aj z hľadiska osobnostných predpokladov kandidátov na ústavné funkcie,“ vysvetlil. „Prezident, ktorý rozhoduje o vymenovaní ústavných sudcov, musí dbať o to, aby riadny chod ústavného súdu nebol narušený alebo spochybnený,“ dodala hlava štátu.

Poslanci parlamentu najprv 3. apríla zvolili

za kandidátov na nových ústavných sudcov Imricha Volkaia (nominanta dekanky Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriely Dobrovičovej), Janu Baricovú (nominantka dnes už bývalého predsedu najvyššieho súdu Štefana Harabina), Jána Bernáta (nominant generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára), Miroslava Ďuriša (nominanta prezidenta Notárskej komory Karola Kovácsa) a Evu Fulcovú (nominantku dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavla Kubíčka a šéfa Notárskej komory Kovácsa).

Potom k nim 15. mája dovolili Juraja Sopoligu (nominanta prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej), ktorý šesticu kandidátov uzavrel. Prezident z nich mal vybrať troch. Funkčné obdobie trom súčasným sudcom ÚS SR Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu, ktorých majú noví sudcovia nahradiť, sa skončí 4. júla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR