Andrej Kiska vyzval ľudí, aby sa nevzdávali ideálov novembra

Spomienková slávnosť pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie v h
Prezident SR Andrej Kiska počas prejavu na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie v historickej budove SND. Bratislava, 16. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – 17. november nám ukazuje silu slobody ako aj iných hodnôt, za ktoré vtedy ľudia bojovali. Vyhlásil to na spomienkovom podujatí k 25. výročiu 17. novembra 1989 prezident SR Andrej Kiska.

Na podujatí v historickej budove SND v Bratislave sa zúčastnili hlavy členských štátov V4, Ukrajiny, Nemecka ako aj zástupcovia domácej politickej aj občianskej scény.

Práve tento deň, 17. november, nám pripomína, akú moc a akú silu majú hodnoty, o ktoré vtedy išlo: sloboda, pravda, nádej, dôstojnosť, spravodlivosť, slušnosť. A akú majú tieto hodnoty moc a silu, ak ľudia nájdu vieru v seba, ak sa za tieto hodnoty postavia, hoci v tej chvíli nemôžu vedieť, ako dopadnú dejiny,“ vyhlásil Kiska.

Ani organizátori sviečkovej demonštrácie v marci 1988, ani študenti a aktivisti Verejnosti proti násiliu v novembri 1989 podľa prezidenta nevedeli, ako zareaguje na ich konanie štátna moc, napriek tomu išli za tým, čomu verili.

Obrazom: Spomienková slávnosť pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie v historickej budove SND

Kiska zároveň vyzval verejnosť, aby sa pre sklamanie z aktuálneho vývoja nevzdávala ideálov novembra. „Ak sa vzdáme nádeje a ideálov, náš život stráca zmysel. A rovnako, keď nás opúšťa pocit šťastia zo získanej slobody, ako sme ho zažívali pred 25 rokmi na námestiach, tak nebudeme šťastnejší, keby sme sa našej slobody vzdali,“ povedal.

Sloboda nie je podľa Kisku odmenou alebo vyznamenaním, ale diaľkovým behom. „Aby sa človek mohol stať slobodný, musí najskôr nájsť vieru v seba samého,“ povedal Kiska.

Obrazom: November ’89 priniesol na Slovensko demokraciu

Podľa prezidenta bolo obdobie posledných 25 rokov najslobodnejším v našich dejinách. „Sme súčasťou 500-miliónovej zjednotenej slobodnej Európy. Po prvýkrát v dejinách za ňu nesieme plnohodnotnú spoluzodpovednosť. Objavili sme a potvrdili naše schopnosti zaujať svet, aj sa v ňom presadiť.“

Tak, ako nám v období neslobody pomáhal slobodný svet, by sme mali podľa Kisku my teraz pomáhať iným. Zároveň vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby odovzdal doma pozdrav a naše želanie, aby si Ukrajina zachovala slobodu, nezávislosť a právo rozhodovať o vlastnej ceste. Prezidenti V4, Nemecka a Ukrajiny si výročie 17. novembra 1989 pripomenú ešte v pondelok v Prahe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska