Andrejčík získal v Riu striebro, bronz pre Kuřeju aj Kinika

Samuel Andrejčík
Samuel Andrejčík vybojoval v boccii jednotlivcov pre Slovensko ďalšiu, tentoraz striebornú medailu. Foto: facebook.com/SlovenskyParalympijskyVybor

RIO DE JANEIRO 16. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko v piatok získalo na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro ďalšie tri medaily a celkovo ich má už jedenásť. Na atletickom štadióne sa o bronz postaral Marián Kuřeja v hode kuželkou, ďalší bronz pridal lukostrelec Peter Kinik a striebro si vybojoval boccista Samuel Andrejčík.

Paralympiáda 2016

Slovensko má na PH 2016 zatiaľ bilanciu 5 zlatých, 3 strieborné a 3 bronzové medaily.

Kuřeja dosiahol v hode kuželkou výkon 26,82 m

Tridsašesťročný rodák z Banskej Bystrice Kuřeja dosiahol výkon 26,82 m, za svojím osobným rekordom zaostal len o 15 centimetrov a stačilo to na zisk bronzu. Pred ním skončila len dvojica Srbov, pričom celkový víťaz Željko Dimitrijevič o takmer tri metre prekonal vlastný svetový rekord (29,96). Kuřeja v Riu zaznamenal sériu 25,35-24,44-26,23-26,04-26,82-X.

„Pri prvých troch pokusoch ma rozhodilo, že sme sa dlho priväzovali a výsledok bol taký, že som hádzal menej ako bol môj osobák. V piatom pokuse sa mi napokon podaril hod, ktorý mi zabezpečil bronz a som rád, že som sa po rozpačitom začiatku prebojoval z piateho na tretie miesto. Šiesty pokus som mal najdlhší, bol by stačil aj na striebro. Bohužiaľ, skončil mimo výseč. Takže som napokon celkom spokojný, že z prvej paralympiády odchádzam s medailou, aj keď pred pretekmi som si tajne želal, aby zaznela slovenská hymna,“ povedal Marián Kuřeja.

Na atletickom štadióne štartoval v piatok aj Adrián Matušík, ktorý v disku obsadil v kategórii F44 šieste miesto. „Mrzí ma to, ale minimálne na ďalších dvoch súperov som mal. Na tréningu mi to lietalo aj o päť metrov ďalej. Asi to bude v hlave. Do budúcnosti sa viac zameriam na guľu, tam som lepší. Ak by na tejto paralympiáde otvorili guľu, asi by som šiel aj na svetový rekord. V disku mi trochu prekáža koleno,“ povedal po svojom vystúpení Matušík.

K bronzu sa prestrieľal lukostrelec Peter Kinik

Na svetoznámom Sambadróme sa až k bronzu prestrieľal lukostrelec Peter Kinik, ktorý vo vyraďovacej časti kategórie W1 zdolal Španiela Manuela Sáncheza Camúsa aj Kórejčana Koo Song-suba. V semifinále nestačil na Čecha Davida Drahonínského a v súboji o bronz si poradil s Nemcom Uwem Herterom. „Byť paralympijským medailistom je veľmi pekný pocit. Zatiaľ si to všetko asi veľmi neuvedomujem, stále ma máta posledná trojica výstrelov v semifinále – mohlo to byť finále. Po semifinálovej prehre som sa zdravo nahneval a povedal si, že v súboji o bronz to už nepustím,“ povedal po medailovom ceremoniáli 30-ročný Spišiak Peter Kinik.

Boccista Samuel Andrejčík bojoval vo finále turnaja jednotlivcov kategórie BC4 so súperom z Hongkongu, svetová jednotka Leung Juk-wing však bol nad jeho sily. Slovenský mladík viedol po prvej zmene 2:0 a pred poslednou 3:2, no ázijský oponent v záverečnej hre získal dva body a tešil sa zo zlata. „V tomto zápase rozhodovali jedna či dve lopty. Pre divákov to musel byť pekný zážitok. Zápas bol z môjho pohľadu veľmi dobrý. To, že som ho nevyhral, je už len chýbajúca čerešnička na torte. Mrzí ma to, ale dostal som sa do finále na svojej prvej paralympiáde. Som teda spokojný,“ povedal po finálovom súboji Samuel Andrejčík.

Zrakovo hendikepovaná plavkyňa Karina Petrikovičová síce ani vo svojom štvrtom štarte nepostúpila z rozplavby, ale už v tretej disciplíne si utvorila osobné maximum. V piatok absolvovala 100 m voľný spôsob, časom 1:06,18 min skončila v prvej rozplavbe šiesta a celkovo sedemnásta. V sobotu ju čaká 100 m znak a mladá športovkyňa vo svojom záverečnom štarte túži po postupe do finále. „Urobím pre to všetko, veď ide o disciplínu, v ktorej som na ostatných ME získala bronz. Moje doterajšie výkony síce nestačili na kvalitnejšiu konkurenciu, ale mám radosť z osobných maxím,“ povedala rodáčka z Piešťan.

Výsledky piatkových vystúpení Slovákov na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro:

ATLETIKA

Hod kuželkou – muži – finále – kategória F51: 1. Željko Dimitrijevič (Srb.) 29,96 m, … 3. Marián Kuřeja (SR) 26,82

Disk – muži – finále – kategória F44: 1. David Blair (USA) 64,11 m – svetový rekord, … 6. Adrián Matušík (SR) 53,20

BOCCIA

BC4 – jednotlivci:

finále:

Samuel Andrejčík (SR) – Leung Juk-wing (Hongkong) 3:4 (2:0, 0:1, 1:1, 0:2)

LUKOSTREĽBA

MUŽI

W1 – vyraďovacie súboje:

osemfinále: Peter Kinik (SR) – Manuel Sánchez Camús (Šp.) 120:113 (19:23, 22:27, 28:20, 25:20, 26:23)

štvrťfinále: Peter Kinik (SR) – Koo Song-sub (Kór. rep.) 127:125 (24:25, 27:24, 27:24, 26:28, 23:24)

semifinále: Peter Kinik (SR) – David Drahonínský (ČR) 125:128 (22:25, 27:26, 29:23, 26:26, 21:28)

o 3. miesto: Peter Kinik (SR) – Uwe Herter (Nem.) 133:125 (27:24, 25:20, 28:25, 27:28, 26:28)

PLÁVANIE

ŽENY

S13 (zrakovo postihnuté):

100 m voľný spôsob – rozplavby:

I. rozplavba: 1. Rebecca Meyersová (USA) 1:01,35 min, … 6. (celkovo 17. miesto) Karina Petrikovičová (SR) 1:06,18