Andy Warhol ovládol dražbu v Christie's

Andy Warhol
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – V londýnskom aukčnom dome Christie’s vydražili v stredu za 10,79 milióna libier (v prepočte približne 12,81 milióna eur) autoportrét amerického umelca Andyho Warhola.

Organizátori dražby pritom predpokladali, že obraz sa predá za tri až päť miliónov libier (približne 3,56 až 5,93 milióna eur).

Červeno-biele dielo z roku 1967 s rozmermi 183 krát 183 centimetrov, ktoré bolo od roku 1974 súčasťou súkromnej zbierky, zobrazuje Kráľa pop artu s rukou pred ústami. Ide o jeden z jedenástich veľkých autoportrétov, ktoré Warhol prvýkrát predstavil na Svetovej výstave Expo 1967 v Montreale.

Práve v tomto období sa z neho stal najvýznamnejší predstaviteľ pop artu. „Sme nadšení, že sme mohli vôbec prvýkrát toto dielo predstaviť v našom katalógu a rovnako ho prvýkrát predstaviť na verejnosti. Pritiahlo veľkú pozornosť jednak na výstave a taktiež na aukcii,“ uviedol Francis Outred, šéf oddelenia povojnového a súčasného umenia Christie’s Europe and Middle East. Na stredajšej aukcii okrem toho vydražili aj ďalšie dva Warholove obrazy – Mick Jagger za 881-tisíc libier (približne 1,04 milióna eur) a Ladies and Gentlemen za 457-tisíc libier (približne 542-tisíc eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholMick Jagger